Egy derékszögű háromszög átfogóját a hozzá tartozó magasság 2:5 arányban osztja két részre. A háromszög befogóira kifelé négyzeteket szerkesztünk . Határozzuk meg a két négyzet területének arányát.
2015. szept. 8. 15:00
 1/4 anonim ***** válasza:

Legyen az átfogó hossza 7x, ekkor a két átfogórész hossza 2x és 5x. A derékszögű háromszögre vonatkozó magasságtétel alapján az átfogóhoz tartozó magasság hossza:


gyök(5x*2x)=gyök(7)*x


A magasságvonal a háromszöget két derékszögű háromszögre bontja, ahol az átfogók az eredeti háromszög befogói lesznek. Pitagorasz-tételéből ezek kiszámíthatóak:


(gyök(7)*x)^2+(2x)^2=a^2


7x^2+4x^2=a^2


11x^2=a^2, innen gyök(11)*x=a


(gyök(7)*x)^2+(5x)^2=b^2


7x^2+25x^2=b^2


32x^2=b^2, innen gyök(32)*x=b


Ezekre az oldalakra a feladat szerint négyzeteket rajzoltunk. Ezek területe:


(gyök(11)*x)^2=11*x^2


(gyök(32)*x)^2=32*x^2


Ezek aránya: (11*x^2)/(32*x^2)=11/32, vagyis 11:32.


___________


Kérdés?

2015. szept. 8. 15:33
 2/4 anonim ***** válasza:

Legyen a háromszög ABC, A=90, D a magasság talponntja az BC átfogón.

ABD háromszög hasonló ABC-vel==>AB/BC=BD/AB==>AB^2=BC*BD

hasonlóan ADC háromszög is hasonló ABC-vel==> AC^2=DC*BC


a négyzetek területeinek aránya=AB^2/AC^2=BC*BD/BC*DC=BD/DC=2/5 - meg volt adva

2015. szept. 8. 15:37
 3/4 anonim ***** válasza:
első beiró a 2*5- nél hogy lesz 7 ?
2015. szept. 8. 15:39
 4/4 anonim ***** válasza:
Egyszerű képletbehelyettesítés az egész. Rövid fejszámolással pillanatok alatt adódik az eredmény. Lapozzátok fel a fv. táblát.
2015. szept. 8. 17:12