Mennyi idő alatt ér földet egy 500 m magasról elengedett, átlagosan tömör tárgy? és hogyan kell kiszámolni?

Fizika házi

2015. szept. 11. 17:01
 1/6 anonim ***** válasza:
A magasság kétszeresét elosztod 9,81-el, és az egészből gyököt vonsz.
2015. szept. 11. 17:13
 2/6 anonim ***** válasza:
Méghozzá az s=(g/2)*t^2 képletből adódik, ahol csak az idő a kérdés. Ha átrendezed, megkapod az Első Válaszoló által írt képletet.
2015. szept. 11. 18:23
 3/6 A kérdező kommentje:

köszönöm a segítséget! Lehet még1 kérdésem? (ha nembaj hogy nem írok ki érte külön kérdést)

Van olyan sebességhatár, amin túl már nem gyorsul egy nagy magasságból , a föld felé szabadeső tárgy, vagyis egy sebességhatár, aminél nem gyorsul fel jobban egy tárgy, ha csak a föld gravitációja hat rá? S ha van, akkor ez mekkora?

2015. szept. 11. 19:51
 4/6 anonim ***** válasza:
attól függ ekkora a légellenállása a tárgynak
2015. szept. 11. 19:57
 5/6 anonim ***** válasza:

Így van, jól tudod, van ilyen felső határ. Például az esőcseppek is csak véges sebességértékre tudnak felgyorsulni.


Az eső tárgyra hat a gravitációs erő, vele ellentétesen pedig a közeg ellenállásából származó erő. A gravitációs erő függ a tömegtől, a közegellenállási erő pedig a sebességtől. A gravitációs erőt jelölje G=G(m) tömeg függvényében, az ellenállási erőt pedig E(v) a sebesség függvényében.

Az állandó sebesség kialakulásának az a feltétele, hogy a két erő egyensúlyban legyen, azaz:


G(m)=E(v).


Az egyenletből a "v" sebesség meghatározható.


Megjegyzés: Szándékosan írtam csak egy általánosabb jellegű E(v) függvénykapcsolatot, ugyanis ez sokféle lehet. Van mikor az ún. Stokes-féle súrlódási törvény alkalmazható (kis sebességeknél), más esetben viszont egy sebesség négyzetével arányos erőtörvény a célravezető.


A Stoks-törvény egy lineáris törvény, azaz E(v)=konstans*v (a konstans értéke függ a geometriától és a dinamikai viszkozitástól), a második törvény pedig egy nemlineáris, négyzetes törvény, azaz E(v)=C*v^2, ahol C függ a geometriától, a sűrűségtől, és az esés irányára merőleges keresztmetszettől.


A Stokes-féle törvény pl. jól alkalmazható, az elektrosztatikában (pl. Millikan-kísérlet), a második pedig törvény pedig a járműáramlástanban.

2015. szept. 11. 21:27
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2015. szept. 11. 23:30