Egy mobiltelefon a kútba esik, miközben egy 3000 Hz frekvenciájú csengőhanggal csörög. Mekkora lesz ennek a csengőhangnak az észlelt frekvenciája, amikor 3 mp-vel később belecsobban a kút vizébe?


2015. okt. 1. 21:42
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Ha a nehézségi gyorsulást 10 m/s^2-tel közelítem, valamint pont a vízbecsapódásra vonatkozik a kérdés, akkor a megoldás közelítőleg 2756 Hz.
2015. okt. 1. 22:18
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a választ!

Ez az eredmény milyen számításokkal jött ki?

2015. okt. 1. 22:39
 3/3 bongolo ***** válasza:
100%

Doppler effektus:


Távolodó hullámforrás frekvenciája:

f = f₀·c/(c+v)

ahol f₀ a hullámforrás frekvenciája, v a távolodó hullámforrás sebessége, c pedig a hangsebesség levegőben.


c = 343 m/s


A telefon sebessége, amikor leér a kút aljára:

v = g·t = 30 m/s


f = 3000·343/373 = 2759 Hz

2015. okt. 2. 17:20