A 32 lapos magyar kártyából 8 lapot osztanak nekünk. Hányféleképpen fordulhat elő, hogy van nálunk piros vagy ász?


2015. okt. 2. 14:46
 1/1 anonim ***** válasza:

Összes eset: (32 alatt a 8) (gondolom a lapok sorrendje nem számít).


Kedvező eset: ezt úgy kapjuk meg, hogy az összes esetből levonjuk a "rossz" esetek számát.


Rossz eset: amikor sem ász sem piros nem kerül a kezünkbe, ekkor ez gyakorlatilag olyan mintha egy 21 lapos pakliból osztanának nekünk (kivesszük a 8 pirosat és a 3 ászt). Tehát a rossz esetek száma (21 alatt a 8), így a kedvező esetek száma


(32 alatt a 8)-(21 alatt a 8)=10.518.300-203.490=10.314.810 esetben kerül a kezünkbe vagy piros, vagy ász.


Ha a lapok sorrendje számít, akkor ezt még megszorozzuk 8!-sal, ebben az esetben 415.893.139.200 eset állhat elő.

2015. okt. 2. 15:01