Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy vannak ezek a hibridorbit...

Hogy vannak ezek a hibridorbitálok?

Figyelt kérdés
Kémiából vettük, hogy a többatomos molekulák kovalens kötésszerkezetét és geometriáját az eredeti atomorbitálok átfedésével a vegyértékkötés-elmélet már nem tudja leírni, ezért alakultak ki hibridorbitálok. Most én ezt nem értem, hogy ez hogy van. Ezért alakultak ki, vagy ezért vezettük be a hibridorbitálokat? Vagy nem tudja leírni az az elmélet, de ez van? Mert többatomos molekulák között van a szigma, pí kötés is --> vegyértékkötés elmélet.. Nem értem ezt az egészet..

2015. okt. 3. 15:03
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Húúú, ezt egy kicsit összesűrítetted mindent belevéve, DE a tudásom alapján megpróbálok válaszolni neked rá, remélem érteni fogod =)


Nah szóval akkor képzeljünk el egy többatomos molekulát ahol ez a hibridorbitálos "cuccos" lezajlik :D

Tökéletes példa erre a metánmolekula képződése. Na de nézzük mi történt ennek hátterében, hogy alakult ki. =)


₆C = [He]2s²2p² <--- ez a szén vegyértékhéjának az alhéjas szerkezete.

Ugye a 2s alhéjon 2 párosított elektron helyezkedik el egy atompályán, ellentétben a 2p alhéjjal, ahol párosítatlanul találhatjuk őket az atompályákon.


A metánban (CH₄) a szén 4 kovalens kötést hoz létre 4 hidrogénatommal. Ahhoz hogy ez létrejöhessen 4 párosítatlan elektronra lesz szükségünk, de nekünk csak 2 ilyen van (2p alhéjon)! A másik 2 párosított a 2s alhéjon.

Ekkor az fog történni, hogy a 2s alhéjról az egyik elektron gerjesztődik - magasabb energiaszintre kerül - a 2p alhéjra, ahol párosítatlanul fog elhelyezkedni. Ezek a párosítatlan pályák keveredni fognak - magyarul, tehát megtörténik a HIBRIDIZÁCIÓ folyamata - és létrehoznak 4db 2sp³ hibridpályát. Ezekhez a hibridpályákhoz végül a 4 H-atom 1s pályája fog hozzákapcsolódni, így 4 szigma-kötés kialakulása is lehetővé válik.


Így pedig egy pontosabb molekulaszerkezeti alakot kaphatunk meg. Ezek a hibridpályák taszítani fogják egymást. Ami példát leírtam a metánban ugye 109,5°-os lesz a kötésszög, a jellegzetes tetraéderes szerkezet fog kialakulni. DE még 1 jellegzetes példa; az ammónia (NH3) aholis hibridizáció fog történni!! Szóval nem a sokak által hitt 90° hanem annál nagyobb kötésszöggel kell már számolnunk! (kb. 107°)


Remélem segítséget nyújthattam =)

2015. okt. 4. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!