Egy egyenlő szárú háromszög szárának, alapjának, az alaphoz tartozó magasságnak és a háromszög területének mérőszáma ebben a sorrendben egy mértani sorozat első négy tagja. Mekkorák a háromszög oldalai?


Én így indultam el:

szár: a1

alap: a1*q

magasság: a1*q^2

terület: a1*q^3

És ugye a terület az alap*magasság/2 és ebből az jött ki: a1=2.

Innen hogyan kell tovább lépni? Hogy kapom meg a q-t?



2015. okt. 29. 11:25
 1/6 Pelenkásfiú ***** válasza:

Próbálj meg egy pitagorasz-tételt a szár, alap/2 és magasságból úgy, hogy az a1 helyett már a 2-t használod.

(Ha nem segít, akkor ránézek még később, most csak ennyi időm volt.)

2015. okt. 29. 12:00
 2/6 anonim ***** válasza:

Valóban a Pithagorasz-tételt kell még felírni:


(a1*q/2)^2+(a1*q^2)^2=a1^2


Ez másodfokúra visszavezethető negyedfokú egyenlet, a1 pedig kiesik:


q^2/4+q^4=1


erre q=0,8828 jön ki kb. és ez ellenőrizhetően jó is

2015. okt. 29. 13:05
 3/6 Pelenkásfiú ***** válasza:
őőő, nekem q = 0.9396 jön ki (kerekítve persze)
2015. okt. 29. 13:14
 4/6 Pelenkásfiú ***** válasza:

4 tizedesre kerekítve:


a1 = 2

q = 0,9396


szár: 2

alap: 1,8792

magasság: 1,7657

terület: 1,659

2015. okt. 29. 13:37
 5/6 anonim ***** válasza:
Ja bocs, nem vontam gyököt, nekem q^2-re jött ki az a szám!
2015. okt. 29. 13:38
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2015. okt. 31. 11:05