Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ha egy adott hengeres gördülő...

Ha egy adott hengeres gördülő merev testre (pl. kerék) adott nyomatékkal hatunk, akkor a pálya és a test érintkezési pontjában átadódó erő mitől függ?

Figyelt kérdés

Csak a sugártól vagy pedig függ a test tehetetlenségi nyomatékától is??


Egy adott feladatban elétrérő eredmények jöttek ki. Ránézésre rávágtam , hogyha ismerjük a nyomatékot , meg a sugarat , akkor M/R=F összefüggéssel rögtön meg van a kerületi erő. Viszont, ahogy órán csináltuk a feladatot : először meghatároztuk a szöggyorsulást , majd a tangenciális gyorsulást , aztán felírtuk az impulzustételt , és kifejeztük a keresett erőt. Ekkor más eredmény jött ki (kisebb) a pálya és a test között ébredő erőre.


Kicsit össze vagyok zavarodva most. Az pályára átadódó erő a , függ a tehetetlenségi nyomatéktól vagy valamit félre értek ?


kösz



2015. nov. 12. 21:39
 1/2 anonim ***** válasza:
Nem egészen világos a kérdés. Legegyszerűbb lenne, ha leírnád az eredeti feladatot és hogy hogyan oldottátok meg. Nem látom, hogy jön ide az impulzustétel, hiszen azt akkor szokás használni, ha valamilyen "dinamikus hatás" pl. ütközés történik.
2015. nov. 14. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Csináltam képet:


[link]


A kérdés az volt,hogy mekkora az Fa támasztóerő , illetve mekkora Mo max mellet nem csúszik meg.


Az impulzustételt (egyébként szerintem is helytelenül) a dinamika alaptörvényére értette a tanár, csak már én is rászoktam,hogy ez mondom,mert mindig így nevezi..

2015. nov. 15. 21:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!