Tegyük fel, √2 rationális szám. Hogyan tovább? El tudná valaki egyszerűen és érthetően magyarázni?

Hogy minnél egyszerűbben meg lehessen érteni.

#matematika #Rationális #irrationális
2015. nov. 18. 19:23
 1/3 A kérdező kommentje:
Véletlenül el gépeltem magam. Racionálist szerettem volna írni, nem rationálist.
2015. nov. 18. 19:31
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Ez esetben √2 felírható p/q egész számok hányadosaként. (Ez a racionális szám definíciója.) Legyenek p és q relatív prímek (ha nem azok, egyszerűsítsük őket, amíg azok lesznek).


Emeljük mindkét oldalt négyzetre, ekkor: 2 = p^2/q^2.


Ebből: 2*q^2 = p^2.


Tehát p^2 páros szám, mivel egész szám 2-vel szorozva.


Ha p^2 páros szám, p is az (páros szám nem lehet páratlan szám négyzete). Legyen p=2x.


Ekkor 2*q^2 = (2x)^2 = 4*x^2, azaz:


q^2 = 2*x^2.


Tehát q^2 is páros, így q is páros.


Ha p és q is páros, p és q nem relatív prímek, tehát ellentmondásra jutottunk -> √2 irracionális.

2015. nov. 18. 19:42
 3/3 anonim ***** válasza:

Ekkor felírható 2 egész szám hányadosaként (legyenek ők relatív prímek, hiszen ha egy szám racionális, akkor van ilyen felírása is):


√2 = a/b /emeljünk négyzetre és szorozzunk be b^2-tel

2b^2 = a^2; -> 2|a^2 -> 2|a ; mivel a páros, írjuk át 2k alakba (a=2k)


tehát 2b^2 = (2k)^2=4k^2

ekkor b^2 = 2k^2 -> 2|b^2 -> 2|b


ami ellentmondás, hiszen feltettük, hogy (a,b)=1 (tehát relatív prímek.

2015. nov. 18. 19:43