Dfhashduslh kérdése:

Egyenes és fordított arányosság rövid fogalma?

Gyorsan kéne mert mind a kettőt le kell írnom holnapra 20X!

2015. dec. 1. 20:46
 1/5 anonim ***** válasza:

Ha két változó mennyiség összetartozó értékeinek a szorzata 0-tól különböző állandó, akkor azt mondjuk, hogy az a két mennyiség fordítottan arányos.


Ha két változó mennyiség összetartozó értékeinek az aránya állandó, akkor azt mondjuk, hogy az a két mennyiség egyenesen arányos.

2015. dec. 1. 20:55
 2/5 anonim ***** válasza:

Egyenes arányosság áll fen két tényező között, ha azok hányadosa egyenlő (ha ez igaz, akkor valószínűleg az egyik annyiszorosára nő ahányszorosára a másik)



Fordított arányosság áll fen két tényező között, ha azok SZORZATA egyenlő.


x·y = áll.


ekkor értelemszerűen az egyik annyiszorosára nő ahányad részére csökken a másik.



Jelölései:

-Egyenes arányosság x ~ y


Fordított arányosság: 1/x ~ y (a fordított egyenes arányossággal van kifejezve de itt az egyik tényező reciprokát vesszük)

2015. dec. 1. 20:56
 3/5 anonim ***** válasza:

Vagy ajánlom ezt :


[link]

2015. dec. 1. 20:57
 4/5 anonim ***** válasza:

Ha a~b, akkor a/b=állandó

Ha a~1/b, akkor a*b=állandó


Ezt írd le 20-szor, kézbarát.

2015. dec. 1. 21:03
 5/5 anonim ***** válasza:

Érdekes kiegészítés lehet, hogy a biológia-munkafüzetben/-tesztekben két mennyiség (A és B) egyenes arányossága alatt nálunk azt értették, hogy az egyiket növelve a másik is nő (dA/dB > 0), fordított arányosság alatt pedig azt, hogy az egyiket növelve a másik csökken (dA/dB < 0), tehát fordítva változnak egymáshoz képest.


De azt csak megerősíteni tudom, hogy matematikában és fizikában az egyenes arányosság azt jelenti, hogy

A/B = állandó,

a fordított arányosság pedig azt, hogy

A*B = állandó.

(Ez amúgy egy-egy nagyon speciális esete a bioszos jelentésnek.)


Még azt nem írták, hogy az egyenes arányosság esetén, ha az A mennyiséget ábrázoljuk a B függvényében, akkor egy egyenest kapunk, innét a név (legalábbis matekból és fizikából).

2015. dec. 1. 21:12