Milyen távol van a P pont a – x + 2 y = 2 egyenletű egyenestől, ha a) P (0; 0) ; b) P (0; –5) ; c) P (1; 4) ; d) P (–3; –7) ; e) P (2; –6) ; f) P (4; 3)?

2015. dec. 3. 21:48
 1/6 anonim ***** válasza:

Az egyenes egyenlete normálva:

(–x + 2*y – 2)/gyök(5) = 0.


A jobb oldalba a pont koordinátáit helyettesítve, éppen a távolságát kapod az egyenestől.

2015. dec. 3. 22:10
 2/6 anonim ***** válasza:
*a balba, bocsánat!
2015. dec. 3. 22:10
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2015. dec. 3. 22:14
 4/6 A kérdező kommentje:
Bocsi de a / gyök 5 nem világos a többi rendezés igen.
2015. dec. 3. 22:24
 5/6 anonim ***** válasza:

Bocsánat, most nincs kedvem utána nézni/számolni a pontos levezetésnek. Ez nem szép dolog tőlem, de ha az előző választ nagyjából elfogadtad, akkor talán egy kvalitatív fejtegetéssel is beéred:


Ugye lehetne oda más számot is írni, akkor is ugyanaz az egyenes lenne, viszont mikor behelyettesíted egy pont koordinátáit, akkor egy valamilyen szám jönne ki, nem a távolság. Ezért ha ilyesmi képlet formájában keressük a távolságot, akkor oda egy kitüntetett számot kell írni.


Ha ügyesek vagyunk, akkor Pitagorasz-tételes és normálvektoros megfontolásokkal azt kapjuk, hogy oda az x és y együtthatója négyzetösszegének négyzetgyökét kell írnunk:

gyök((–1)^2 + 2^2) = gyök(5).


Még egy megjegyzés, hogy ebből még kijöhet negatív szám is (attól függően, hogy az egyenes melyik oldalán vagyunk a (–1, 2) normál vektorához képest, ugye). De mivel távolság nem lehet negatív, ezért az eredménynek a végén még az abszolút értékét kell venni:

|–x + 2*y – 2|/gyök(5).

2015. dec. 3. 22:36
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen,így már értem.
2015. dec. 3. 22:45