Hány olyan hatjegyű szám van a tízes számrendszerben amely csupán az 1,2,3 számjegyeket tartalmazza, de a három számjegy mindegyikét legalább egyszer?

Elég nehéz ez a feladat, és nem tudom hogyan lehetne megoldani. Tudna valaki segíteni?

2015. dec. 5. 10:03
 1/3 anonim válasza:
0%

Bár nem magyarázok túl jól, megpróbálom:P


Szerintem ez egy kombinatorikai feladat:D


Ha jól értelmeztem, akkor: Van 6 számjegy, mindegyik

1, 2 vagy 3 lehet. Mivel mind3-nak benne kell lennie, így az első helyre mondjuk jöhet 3 féle(1,2 vagy 3), a másodikra 2 féle(Ha az első 1, akkor 2,3; ha az első 2, akkor 1,3; stb.), a 3.-ra meg ami még nem szerepelt. A másik 3 helyre pedig már mindegy, mit írunk, mert mindhárom szerepelt az első 3-ban, így nincs több feltétel. Lehet 321333,321321,231122,231333 stb.=>

3*2*1*3*3*3= 162 db szám van:)


...szerintem :D Ne vedd készpénznek, gondold át, hátha egyetértesz :)

2015. dec. 6. 11:21
 2/3 anonim ***** válasza:

Az összes lehetőség: 3*3*3*3*3*3=729


Nem tartalmaz 1-est: 2*2*2*2*2*2=64

Nem tartalmaz 2-est: 2*2*2*2*2*2=64

Nem tartalmaz 3-ast: 2*2*2*2*2*2=64


Azonban így kétszer számoltuk a következő 3 esetet: 111111, 222222, 333333, így végül 3-at hozzá kell adni


Tehát az összes lehetőségből vonjuk le a "rossz" lehetőségeket, hogy megkapjuk a jókat:


729-64-64-64+3=540


Tehát 540 ilyen szám van

2015. dec. 6. 12:40
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!:)
2015. dec. 6. 15:35