Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Tudnátok nekem segítenj egy...

Tudnátok nekem segítenj egy részletes megoldással?

Figyelt kérdés
Van egy gömb, melynek a sugara 2 egyseg. Ezt a gömböt egy pontszerű fényforrás világítja meg 100°-os szögben. A fényforrás és a gömb középpontja 25 egység távolságra van egymástól. Mennyi a megvilágított rész területe?

2015. dec. 15. 17:26
 1/4 anonim ***** válasza:
Készíts ábrát! Ábra nélkül nem lehet megoldani a feladatot. Háromszögek arányosságából egyszerűen számolható minden!
2015. dec. 15. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Ennél kaphatnék bővebb segítséget? (Mert nagyon nincs geometriai érzékem és nem látom az ilyen dolgokat)
2015. dec. 15. 18:26
 3/4 anonim ***** válasza:

Az van, hogy a fényforrás által keltett világosságot egy fénykúpnak tekinted. Ezen fénykúp palástja érinteni fogja a gömböt, mivel útjába van.

Mivel ez egy forgásszimmetrikus feladat, síkban is megtudod oldani.


Rajzol egy kört R=2 sugárral. A gömb középpontja legyen pl. A. Húzol a gömb középpontján áthaladó egyenest, amelyen kijelölsz egy B pontot, tőle t=25 egységre. Ebből a B pontból rajzolsz két félegyenest, melyek a kört érintik a két ellentétes oldalán.

Ettől kezdve van egy deltoidod, amely most gyakorlatilag két derékszögű háromszögből áll, melyek átfogója közös, mégpedig t=25 egység.


Elég tehát 1 derékszögű háromszöget vizsgálni: Az átfogó t=25 egység, az egyik befogó R=2 egység, a másik befogó ismeretlen.


Gyakorlatilag csak a körcikk szögét kéne kiszámolni. Nyílvánvalóan a fél körcikk szöge alfa/2=arccos(R/t), vagyis a teljes körcikkhez tartozó középponti szög:


alfa=2*arccos(R/t)=2*arccos(2/25), ezt beütöd a számológépbe.


Most áttérünk térbe. Ez a körcikk térben egy gömbcikkett jelent, aminek a középponti szöge alfa. A megvilágított rész területe éppen ennek a gömbcikknek a gömb részű felülete.


Ennek a képletét én fejből nem tudom, de ott van az a csodás függvénytáblázat, abból ki tudod keresni, hogy mekkora a gömbcikk felszine, megadott középponti szög esetén.

Behelyettesítesz és már kész is...

2015. dec. 15. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi :)
2015. dec. 15. 19:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!