Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki leirná az 1848-49...

Valaki leirná az 1848-49 történelmi eseményeit 5-10 mondatban?

Figyelt kérdés
Előre is köszönöm!
2015. dec. 21. 15:08
 1/2 anonim válasza:

1848. februárban Párizsban forradalom tör ki, amely átterjed Európa nagyvárosaiba. 1848. március 3-án Kossuth közzéteszi felirati javaslatát, amelyet az alsótábla megszavaz, de a felsőtábla nem. 1848. március 13-án Bécsben is kitör a forradalom, ezért március 14-én a felsőtábla mégis elfogadja a felirati javaslatot. Március 15-én Kossuth elindul Bécsbe. Eközben a Pilvax kávéházban gyülekeznek a fiatal értelmiségiek (Fiatal Magyarország). Petőfi felolvassa a Nemzeti dalt, majd megfogalmazzák a 12 pontot. További helyszínek: Pilvax -> Egyetem -> Landerer nyomdája -> Nemzeti Múzeum (itt csatlakozik a liberális nemesség is) -> pesti városháza (aláíratják követeléseiket) -> Buda (Helytartótanács, követelik Táncsics szabadon engedését) -> Nemzeti Színház.

1848. április 11. V. Ferdinánd szentesíti az Áprilisi törvényeket. 1848 nyarán összeül a népképviseleti országgyűlés, döntenek az önálló magyar hadsereg állításáról (200 000 újonc) és önálló magyar pénz a Kossuth bankó lesz.

Október 6-án Bécsben újra forradalom tör ki, Latour hadügyminisztert megölik. Winidgratz segítségével leverik a bécsi forradalmat. Október 30-án a magyarok Schwehatnál átlépik a Lajtát, vereséget szenvednek. December 2-án lemondatják V. Ferdinándot, Ferenc József kerül a trónra. 1849. januárjában kiadják a váci kiáltványt, nem támogatják a kiszakadást a birodalomból és a köztársaság kikiáltását. 1849. február 26-27-én Kápolnánál Dembinski hibája miatt a magyarok veszítenek, ezért a rendek fellázadnak. 1849. március 4: Olmützi alkotmány: Mo-t koronatartományként az abszolutista uralkodó alá rendelik. Klapka György seregének fele a hatvani úton a főváros felé vonul. Hatvannál április 2-án győzelmet aratnak. A sereg másik fele április 4-én Tápióbicskénél arat győzelmet. Április 6-án Isaszegnél győzelem, de az osztrákok Vácnál kicsúsznak a gyűrűből. Május 21-én a honvédek beveszik Budát.



Nem 10 mondat, de remélem segített.

2015. dec. 23. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Persze, segitett! Koszonom
2015. dec. 23. 13:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!