Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egyszerűen nem értem, valaki...

Egyszerűen nem értem, valaki segítene (matek)?

Figyelt kérdés

Feladat: Egy téglalap oldalai 10 cm és 12 cm hosszúak. A téglalapot megforgatjuk a rövidebbik oldala körül. Mekkora az így keletkezett forgástest térfogata és felszíne?


A megoldás szerint térfogata: 1130,97 cm3, a felszíne: 603,19 cm2


De akárhogy számolok nem jön ki ez az eredmény.



2015. dec. 27. 15:25
 1/10 anonim ***** válasza:

Mert nem akárhogyan kell számolni, hanem a forgástest test felszín- és térfogatképletébe kell helyettesíteni.


Ha leírod néhány próbálkozásodat, akkor biztos megtaláljuk majd a hibát, és akkor legközelebb már ennyivel kevesebbféleképpen hibázhatsz.

2015. dec. 27. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Ha elkezdjük forgatni kétség kívül egy henger keletkezik.

Aminek azonban a rövidebb oldala lesz a magasság, a nagyobbik oldala meg a sugár.

A pláne, hogy tényleg nem jó az eredmény ami úgy jön ki.

Ezek szerint valahol van egy buktató, a megoldás tuti jó? Vagy a feladat nem ír valami kitérőt?

2015. dec. 27. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

A képletekkel tisztában vagyok. :)

A feladat B része az volt, hogy a hosszabbik középvonal körül kellett megforgatni, azt úgy megoldottam, hogy:

r=10:2=5

M=12

Aztán kiszámoltam a palástot, a területet, és azok segítségével a térfogatot meg a felszínt.

De itt akárhogy osztok, szorzok a két adattal nem az jön ki, mint ami a megoldásban van. Ott is ezekkel a lépesekkel próbálkozok, mint a B résznél. Vagy lehet totál egyértelmű, és csak én vagyok hülye. :D

2015. dec. 27. 15:43
 4/10 A kérdező kommentje:

Hát, a megoldás a tankönyvhöz mellékelt CD-n van rajta, szóval elvileg jónak kellene lennie.

Nem ír mást a feladat, csak ezeket. :/

2015. dec. 27. 15:45
 5/10 anonim ***** válasza:

Közben a neten nézelődtem.

Rosszul írtad le a feladatot, pont ugyanilyen feladat van a neten, csak az A verzióban a rövidebb középvonalnál forgatjuk, nem a rövidebb oldalnál.

A B verzió meg passzol ahhoz amit Te írtál.

Illetve az eredmények is!

Szóval először olvasni tanuljunk meg!

2015. dec. 27. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

A rövidebb oldala "jár" körbe.

Így az átmérő 12cm, magasság 10.. Ez kell a térfogathoz.

2015. dec. 27. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Hát… Nekem a kérdésben szereplő feladatnál

(„Egy téglalap oldalai 10 cm és 12 cm hosszúak. A téglalapot megforgatjuk a rövidebbik oldala körül. Mekkora az így keletkezett forgástest térfogata és felszíne?”)

a térfogatra 4523,89 cm^3 jön ki, a felszínre pedig 1658,76 cm^2.


A középvonal körül forgatva, ahogy a 15:49-es írja, pedig a felszínre 603,19 cm^2, a térfogatra pedig 1130,97 cm^3.

2015. dec. 27. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

15:53-asomhoz.

Az eredeti kérdés szerint én úgy értelmezem:

10 cm oldalát fogva forgatom (nincs szó tengelyről, amely felezi az oldalt), így a forgó henger átmérője 24, magassága 10 cm.

Azt gondolom, ezt csak így lehet értelmezni...

2015. dec. 27. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

A 6. válaszoló válasza alapján r=6, M=10. Úgy kijött az eredmény. :)

Köszönöm szépen mindenkinek a segítséget!

2015. dec. 27. 15:59
 10/10 anonim ***** válasza:
Igen, jól csináltad Te is! :) Csak a feladatot írta le rosszul! Ahogy javítottam, úgy kijön.
2015. dec. 27. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!