A kénsavgyártás során a kén-trioxidot nem vízben, hanem kénsavban nyeletik el, majd az így kapott óleum (kén-trioxid tartalmú vízmentes kénsav) hígításával állítják elő a megfelelő töménységű kénsavat. (kérdés lent)?

200 g óleumból, amely a vízmentes kénsavon kívűl 10 m/m% kén-trioxidot tartalmaz, hány g vízzel készíthető 96 m/m%-os kénsav?

2016. jan. 2. 14:43
 1/1 anonim ***** válasza:

Biztos van elegánsabb megoldás is, de most csak számolgassunk:

200 g óleumban van 200*10/100= 20 g SO3


Reakcióegyenlet:


SO3 + H2O --> H2SO4


M(SO3) = 32 + 16*3 =80 g/mol

M(H2O) = 2*1 + 16 = 18 g/mol


n= m/M = 20/80 = 0,25 mol SO3


0,25 mol SO+ reagál 0,25 mol vízzel


m= n*M = 0,25 mol * 18 g/mol = 4,5 g víz kell ahhoz, hogy 100%-os kénsavoldat keletkezzen,

Ekkor az oldat tömege 200 + 4,5 = 204,5 g lesz


Most akkor hígítsuk ki, keverési egyenlettel:

ax+by=(a+b)z


204,5*1 + b*0 = (204,5 + b) * 0,96


204,5 = 0,96b + 196,32

8,18 = 0,96b

b = 8,52 g víz szükséges a hígításhoz


Összesen 4,5g + 8,52 g = 13,02 g víz szükséges

2016. jan. 2. 20:50