Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » DIFFERENCIÁLEGYENLETEK! (2 db)?

DIFFERENCIÁLEGYENLETEK! (2 db)?

Figyelt kérdés

A következő differenciál egyenleteket kellene megoldani, nekem sehogy sem megy, valaki tud segíteni?


y'-2y*ctgx=0


y'+ 2/x*y=1



2016. jan. 17. 17:44
 1/7 anonim ***** válasza:

Na ne már, ezek nevetségesek... Az első nyílván szeparálható, hiszen dy/y=2*ctgx*dx.


A másodikba nem világos nekem, hogy középen y-al szorzótényezőként, vagy osztóba van. Ha szorzóban, akkor egyszerű Bernoulli tipusú, ha osztóba, akkor Euler-tipusúra vezethető vissza...

Kérdés?

2016. jan. 17. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Megtennéd, hogy levezeted? A szorzóban van az y.
2016. jan. 17. 18:12
 3/7 A kérdező kommentje:
Legalább a másodikat légyszi.
2016. jan. 17. 18:16
 4/7 anonim ***** válasza:

Nem vezetem le, de nyílván ránézésre látszik, hogy x/3+konst/x^2 lesz a megoldás. Scharnitzky Viktor: Diffegyenletek könyvében találsz sok kidolgozott példát, Bernoulli-tipusúnál keresgélj.


Vagy van még egy lehetőség, bevezetsz egy u:=y/x helyettesítést, ezzel világos hogy szeparábilis egyenletre jutunk.


Egyéb kérdés?

2016. jan. 17. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Minek írsz ide akkor? Ha valaki le tudja vezetni, segítsen... egyéb vélemény, okoskodás nem érdekel! Köszi
2016. jan. 17. 18:45
 6/7 anonim ***** válasza:

Szerintem nem nagyon akarod te ezt megoldani, de mindegy, nézzük akkor:


Legyen u=y/x, ekkor nyílván dy=x*du+u*dx, ezt visszaírjuk az eredeti egyenletbe, akkor:


x*du+(3u-1)*dx=0, szétválasztjuk a változókat:


du/(3u-1)=-dx/x, ez egyszerűen integrálható:


u=1/3+konst/x^3.


Ha most visszaírod, h. u=y/x, és átszorzol x-el, akkor:


y=x/3+konst/x^2, amit már "megsejtettünk".



Így már jó lesz?

2016. jan. 17. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszi :D
2016. jan. 17. 19:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!