Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a linearis differencialegye...

Mi a linearis differencialegyenletek megoldasanak altalanos alakja?

Figyelt kérdés

Sziasztok, matek tételbe lévő kérdés, de nem világos az egész mert a NEM állandó együtthatós n-edrenű lineáris differenciálegyenleteknek szerintem nincs általános megoldása. Valamilyen Wronski determinánsról olvastam de nem tudom pontosam ez mit takar, valaki elmagyarázná nekem?

Nagyon szépen köszönöm!!



2016. jan. 12. 13:06
 1/3 anonim ***** válasza:

Valóban nincs általános megoldás. A Wronski az kb. arra jó, hogy ha már tudsz n-1 megoldást, akkor az utolsót ki tudod vele számolni.


[link]

(498. oldalon kezdődik a téma, 534.-en van szó a Wronski-s számolgatásról)

2016. jan. 12. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Nem látom a diffegyenleteidet.

Mert gondolom addig eljutottál már a tanulmányaidban, hogy megtudd, nincs olyan megoldás ami az összes diffegyenletet megoldja..... szép is lenne.


Tekintve, hogy ha veszünk az összes diffegyenletet tartalmazó halmazból egy elemet, akkor 0-hoz tart annak a valószínűsége, hogy az egyenletet meg tudjuk oldani, így az általános megoldása sem ismert.

2016. jan. 12. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Átírod az egyenletet Cauchy-átírással


x'(t)=A(t)*x(t)+b(t)


elsőrendő rendszer alkjába.

Befezetsz egy B(t) mátrixot, ami alaprendszer lesz. Feltételezzük, hogy ez ismert. (Konkrét előállítása általában nehéz).


Igazolható a konstans variálásának módszerével, hogy ekkor az általános megoldás általános alakja:


x(t)=B(t)*C(t)+B(t)*Integrál[inverz(B(t))*b(t)]dt.


Ez az amit neked tudnod kell. Ajánlatos a bizonyításoknak is utánanézni, ha érteni akarod ezt az egészet.

A teljes témakört képtelenség ide leírni, mert hosszú lenne...


Amit az első belinkelt, az is jó, Simon L.-féle könyvek szabatosan tárgyalják az elméleti hátteret. A Wronskihoz meg annyit, hogy nyílván azért van értelme, mert azzal lehet eldönteni a lineáris függetlenséget, vagyis hogy alaprendszerünk legyen.

2016. jan. 13. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!