Hányféle különböző sorrendben szállhatott le az űrhajó?

Az Orion űrhajó a Galaktikus birodalom X, Y, Z, V és W bolygóin szállt le. Hányféle különböző sorrendben szállhatott le az űrhajó a bolygókon, ha másodszor nem az X bolygóra ment, a Z bolygón előbb állt meg, mint az X-en, és a W bolygó előtt ugyanannyi bolygóra szállt le, mint utána? (Az űrhajó mindegyik bolygóra egyszer szállt le.)
2016. febr. 10. 16:06
 1/2 anonim ***** válasza:

5 bolygó van, X,Y,Z,V,W. A W bolygó előtt ugyanannyi bolygóra szállt le, mint utána, tehát a W előtt is, és utána is 2 bolygón járt. Tehát a W bolygón járt harmadjára.


Az X bolygóra nem másodszor ment, Tehát az X bolygóra 1,4,5. alkalommal szállhatott le. Viszont az Z bolygón előbb volt, mint az X-en. Így X-re nem mehetett elsőként. X bolygón tehát 4. vagy 5. alkalommal ment.


Nézzük az eseteket így:

W-re 3. alkalommal ment, ez fix.

Ha X-re 4. alkalommal ment, akkor Z-re 1. vagy 2. alkalommal. Mindkét esetben a maradék 2 bolygóra kétféleképpen mehetett Ez 2*2 eset.


Ha X-re 5. alkalommal ment, akkor Z-re 1,2, vagy 4. alkalommal ment. A maradék 2 bolygóra ugyancsak kétféleképpen mehetett, így ez lesz 2*3 eset.


Összesen 2*2 + 2*3 = 4+6 = 10 eset van.

2016. febr. 10. 17:03
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2016. febr. 10. 17:40