Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valószínűségszámítási példában...

Valószínűségszámítási példában segítene valaki?

Figyelt kérdés

Munkámhoz kellene, bár inkább csak kiváncsi vagyok hogy lehetne kiszámolni. Génmódosítással kapcsolatos kérdés, de az érthetőség kedvéért leegyszerűsítem vmi absztrakt példára:


van két kalap 16-16 golyóval, párosával húzunk egyet-egyet. A golyók általában pirosak de van X % esély, hogy egy adott golyó kék lesz.

Azt tudjuk hogy a végén 16-ból öt olyan húzás volt, amikor _legalább az egyik_ golyó kék volt. A kérdés: Abból az öt húzásból hány esetben volt mind a két golyó kék? (valószínűsítem, hogy egy egy körüli nem egész szám az eredmény)

Szerintem ki lehet számolni, de nekem már régen volt matek :)


A segítséget előre is köszönöm!


2016. febr. 10. 19:10
 1/6 anonim ***** válasza:

Csak azt lehet kiszámolni, hogy mekkora a valószínűsége, hogy mindkettő kék, hogy ténylegesen mennyi volt, az véletlen.


Összesen öt húzás van (hiszen mindkettő kék úgy lehet, ha legalább az egyik kék), tehát a kérdés ekvivalens azzal, hogy ha X% a kék esélye, mekkora a valószínűsége, hogy ötből 0,1,2,3,4,5 lesz kék. Ezt a binomiális eloszlás képlete adja meg. (lásd pl. Wikipédia)

2016. febr. 10. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Bár lehet hogy félreértem a feladatot. A 16 golyónak mi a jelentősége? Húzás előtt visszatesszük a golyókat, vagy kihúzzuk mindet?
2016. febr. 10. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Arról van szó, hogy minden génből két kópia van egy szervezetben. veszünk 16 egyedet, amikben vmi mutáció történt (történhetett).Egy kópián (allélon) a mutáció valószínűsége legyen x.

Azt tudjuk, hogy a 16 ból 5 mutáns legalább egy allélon. Az érdekel, hogy az 5-ből várhatóan hány mutáns mindkét allélján.

2016. febr. 10. 22:24
 4/6 A kérdező kommentje:

... szóval a 16-16 al arra akartam utalni, hogy 16 allélpár van (a 16 egyedben összesen) és mindegyik allél x% eséllyel mutáns.

Ez az x szerintem kiszámolható, abból hogy tudjuk, hogy 5 olyan állat van aki vagy egyszeresen vagy kétszeresen mutáns és 11 olyan aki egyik allélján sem.

2016. febr. 10. 22:28
 5/6 A kérdező kommentje:

közben azt hiszem sikerült megoldanom a példám szóval röviden leírom, ha már feltettem a kérdést:

16 állatból 5 mutáns, az azt jelenti, hogy egy állat 5/16=0,3125 eséllyel mutáns.

ha egy allélon a mutációs gyakoriság X akkor

kétszeres mutáns x*x

egyiksem mutáns : (1-x)*(1-x)

felesben: 2* (1-x)*x


kétszeres mutáns+egyszeres mutáns=0,3125

ebből x=0,171


annak esélye h egy állat kétszeres mutáns: x*x

16 állatból 16*x*x=0,467 állat várhatóan a kétszeres mutáns


nem vagyok a számolásban teljesen biztos, ha valaki máskép látja szóljon

2016. febr. 10. 23:27
 6/6 anonim ***** válasza:
Jól látod, annyit tennék hozzá, hogy a 16 esetből kiszámított x (empírikus)valószínűség nem egyezik a 1600 esetből számított x valószínűséggel, és a kis elemszám miatt elég nagy eltérések lehetnek, úgyhogy sok tizedesre ne számold ki :)
2016. febr. 12. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!