Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Differenciálhányados fizikai...

Differenciálhányados fizikai és geometriai jelentése?

Figyelt kérdés
Igen, kerestem a gugliban, de mindenhova képleteket írnak magyarázat nélkül, viszont nekem szóbeli feleletem lesz a témakörből. Ha valaki akár 1-2 mondatban ki tudnám nekem fejteni a kérdésre a választ, meg a kettő közötti különbséget, megköszönném! :)

2016. febr. 11. 12:45
 1/6 anonim ***** válasza:

A fizikai jelentése az, hogy ha van egy fizikai mennyiséged, amely egy másik függvényében változik (pl. út-idő, sebesség-idő, nyomás-térfogat, elektromos térerősség-hely, stb.), akkor ezen változás pillanatnyi gyorsaságát adja meg a differenciálhányados. Vagyis arra a kérdésre ad választ, hogy mennyit változik a függő mennyiség, ha a függetlent egy picit megváltoztatjuk. Praktikusan tehát minden deriválással kapott mennyiséged egy sebesség típusú mennyiség.


A matematikai jelentése pedig egy függvény adott pontbeli érintőjének meredeksége, vagyis annak az egyenesnek a vízszines tengellyel bezárt szögének (irány)tangense, amely a függvényt az adott pontban érinti.


A kétfajta jelentés egyébként ekvivalens, mivel az érintő pont arra jó, hogy a függvényt az érintési pont egy kellően kicsiny környezetében ezzel helyettesítsük (kvázi nagyon "kinagyítjuk" a függvényt), vagyis megállapítsuk azt, hogy a függő változó (az y tengelyen) milyen gyorsan változik a független változó (az x tengelyen) függvényében.

2016. febr. 11. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Nagyjából mindent jól írt az első, egy mondat viszont helytelen:


"Vagyis arra a kérdésre ad választ, hogy mennyit változik a függő mennyiség ha a függetlent egy picit megváltoztatjuk"


Csak közvetett úton, formula segítségével ad választ. Írja le ugyanis valamely f(x) függvény a vizsgált kapcsolatot, és tekintsünk valamely x0 pontot, ahol értelmezve van f.


A független változónak egy kis delta_x megváltozása hatására adódjék delta_y megváltpzása a függő változónak.


Ekkor érvényes az


delta_y =kb.= f(x0)+f '(x0)*delta_x


közelítő egyenlőség, amely már tényleg azt fejezi ki, hogy mennyit változik a függő mennyiség ha a függetlent egy picit megváltoztatjuk.


Hangsúlyozni kell, hogy a pontos megváltozás ettől eltér, igazolható, hogy a valódi megváltozásnak ez épp lineáris közelítése x0 valamely alkalmas kis környezetében. (Ezt úgy hívják, hogy f-nek az elsőfokú Taylor-polinoma x0 körül.)


A pontos megváltozás a maradéktaggal bővített Taylor-formulának megfelelően írható:


delta_y = f(x0)+f '(x0)*delta_x+f ''(xp)*(delta_x)^2/2,


ahol xp benne van x0-nak valamely környezetében.


A pontos formula globálisan is kiterjeszthető Taylor, ill. Laurent-sorok segítségével (szép függvényekre) ebbe most nem megyek bele.

2016. febr. 11. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a tartalmas válaszokat! :)
2016. febr. 11. 19:38
 4/6 anonim ***** válasza:

Úgy imádom, amikor valaki elkezd szőrszálakat hasogatni, és ahelyett, hogy a kérdésre válaszolna, inkább túlbonyolít.


Nem, az a bizonyos mondat sem helytelen, csak figyelmesen kell olvasni a továbbiakat is szem előtt tartva (lásd lineáris közelítés), hogy itt most a fizikai jelentésről van szó, nem a matematikai Taylor-sorfejtésről.

2016. febr. 12. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Tom Benko ***** válasza:
Legyen két mennyiségünk, a és b. Ha a valamilyen módon függ b-től, azaz van valamilyen a(b) függvényünk, akkor a differenciálhányados azt mondja meg, hogy az a és b mennyiségek megváltozása között milyen kapcsolat van.
2016. febr. 12. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

#4-nek: Értem én, hogy fizikai magyarázatról van szó, ám ez semmiképp sem jelentheti azt, hogy félreértelmezhető, nem egyértelmű kijelentéseket teszünk, hisz ez nem csak a szabatosság, de a helyes mögöttes tartalom megértésének rovására is megy.


Válaszom pusztán alapszintű kiegészítésnek tekinthető, amely elemi függvénytani ismeretek segítségével jól érthető.

2016. febr. 12. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!