Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Tizedestörttel való osztás?

Tizedestörttel való osztás?

Figyelt kérdés

Nem értem,hogy az ilyenekeket hogy kell írásban elosztani..elmagyaráznátok?


pl.: 12012:3,12


Segítségeteket nagyon szépen köszönöm :)



2016. febr. 20. 13:18
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Nézzünk egy szemléletesebb példát:


600:200=3

60:20=3

6:2=3


Látható, hogy esetenként az osztandót és az osztót is osztottuk 10-zel, úgy jutottunk el a következő sorig, a hányados mégsem változott. Ha folytatjuk ezt a módszert:


0,6:0,2, ennek az értéke is 3 lesz, ez az ellenőrzésből derül ki: 0,2*3=0,6 , jó. Tehát, hogyha az osztandót és az osztót is ugyanazzal a (nem 0) számmal szorozzuk, akkor a hányados nem fog változni.


Mivel tizedestörttel nem tudunk osztani, ezért arra hajtunk, hogy az osztó egész szám legyen (tizedestörtet viszont tudunk osztani, annak nem muszáj egésznek lennie). A te esetedben 100-zal érdemes szorozni, akkor lesz az osztó egész szám, ekkor ezt kapjuk:


1201200:312, ezt pedig már el tudjuk végezni.


Számológéppel kiszámoltam, és pontosan 3850-et kaptam. Ha nem hiszel a szemednek, akkor az előbbi ellenőrzéssel szintén láthatjuk, hogy tényleg annyi az eredmény:


3,12*3850=12012, ezt is kellett kapnunk. Tehát 3850 a megoldása.


(Ez az ellenőrzés sokkal nehezebb, hogyha a szám végtelen szakaszos tizedes tört, de ha megértjük véges hányados esetén ezt, akkor elfogadhatjuk, hogy végtelen szakaszos hányados esetén ez nem fog változni).

2016. febr. 20. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm:)
2016. febr. 20. 13:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!