Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egyszerűsítés, miért nem jó?

Egyszerűsítés, miért nem jó?

Figyelt kérdés

Ez egy tört: [ab(a-2ab)] / 3ab


ahol "ab(a-2ab)" a számláló

és "3ab" a nevező.


A megoldókulcs szerint az "(a-2b) / 2ab" NEM megoldás.


A helyes megoldás: "(a-2b) / 3"


Miért nem jó az "(a-2b) / 2ab" megoldás? Hiszen a 3db "ab"-ből levonok 1 db "ab"-t és marad a nevezőben "2ab". Én így gondolkodtam. Szerintem ez is megoldása, de lehet nem. Nem vagyok matek zseni.


A megoldókulcs szerinti megoldás is logikus, hiszen a "3ab"-ből "lehúzom" az "ab"-t és így marad a 3.



2016. márc. 5. 16:37
 1/3 anonim ***** válasza:

Kezdjük ott mi az, hogy egyszerűsítés:

Ebben az esetben, amiről te beszélsz, osztást jelent. Mind a számlálóból mind a nevezőből kiemelhető a*b (ki is van emelve) ezért elosztod mind a számlálót, mind a nevezőt.

Úgy, mint ha az lenne a törted, hogy 6/3, azt árírod (2*3)/(1*3) alakba. Világos, hogy ez 2-vel egyenlő.

2016. márc. 5. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
*elosztod vele
2016. márc. 5. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Ha nem világos, akkor érdemes visszamenni az általános iskolában tanultakhoz; törtet törtet úgy szorzunk, hogy számlálót a számlálóval, nevezőt a nevezővel szorozzuk. Ennek tudatában ezt a törtet át tudjuk úgy írni, hogy [(ab)/(ab)]*[(a-2ab)/3] (ha megcsinálod a szorzást, akkor visszakapod az eredetit), ekkor az első tört értékéről tudjuk, hogy az 1 (feltéve, hogy sem a, sem b nem 0), így marad 1*(a-2ab)/3, vagyis (a-2ab)/3.


Egyébként alapvetően az a baj, hogy nem levonsz, hanem osztasz vele; ha osztás helyett kivonás lenne, akkor a 3ab-ből 2ab lenne.

2016. márc. 5. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!