Mi a valószinűsége annak, hogy 100 érmedobásból lesz 7egyforma egymást követő dobás?


Vagyis, hogy lesz 7fej, vagy 7írás egymás után.

Számolás menetét is írjátok le légyszi.


2016. márc. 7. 08:54
 1/7 anonim válasza:
Kicsi
2016. márc. 7. 16:31
 2/7 anonim válasza:
Faktoriálissal
2016. márc. 7. 16:32
 3/7 bongolo ***** válasza:

Faktoriálissal sajnos nem igazán megy...

Ez nagyon nehéz probléma, hol tanulsz, hogy ilyet kell megoldani?


Jóval egyszerűbb, de még mindig nehéz kérdés mondjuk az, hogy mennyi a valószínűsége, hogy 100 dobásból 7 egymást követő FEJ lesz.

(7 fej lehet úgy is, hogy van egyetlen 7 hosszú fej-futam, de lehet úgy is, hogy több is van, és persze lehet úgy is, hogy 7-nél hosszabb valamelyik futam.)


Ez az egyszerűbb feladat mondjuk így oldható meg:


Jelöljük G(n)-nel annak a valószínűségét, hogy n dobásból van legalább 7 hosszú fej futam. A kérdés most G(100) értéke.

Az egyértelmű, hogy

G(0) = G(1) = G(2) = G(3) = G(4) = G(5) = G(6) = 0

G(7) = 1/2⁷

A többire pedig rekurzív képlet adható:

Mennyi G(n)? Ha n-1 dobásnál volt már 7 hosszú futam (aminek a valószínűsége G(n-1)), akkor a valószínűség nem változik újabb dobásokkal már. Ha viszont nem volt még, akkor n-8 dobásnál sem volt még. Annak a valószínűsége 1-G(n-8). Ha ez után jön egy ÍFFFFFFF sorozat, aminek a valószínűsége 1/2⁸, akkor lett legalább 7 hosszú fej futamunk. Összességében tehát a valószínűség ennyi:

G(n) = G(n-1) + (1-G(n-8))/2⁸


Kész. Picit hasonlít a Fibonacci sorozatra. Nem ad zárt képletet G(100)-ra, de számítógéppel kiszámolható az értéke.


Annak belátását rád bízom, hogy miért kell egy írást is odarakni a 7 darab fej futam elé a fenti számolásban (akkor is, ha esetleg az n-8 hosszú futam is írásra végződne).


---

Az eredeti problémádhoz nem visz nagyon közel. fej vagy írás sorozat valósæínűsége nem ennek a duplája lesz, hisz itt ha nincs is 7 hosszú fej sorozat, nyugodtan lehet akár 100 hosszú írás sorozat is. Ez a módosított feladat az írások hosszára nem ad kikötést.

2016. márc. 8. 10:43
 4/7 Fibonacci ***** válasza:

bongolo gondolatmenete szerintem - kis módosítással - itt is használható.


N dobásnál a (legalább) M egyforma dobás („futam”) valószínűségére vagyunk kíváncsiak.

(2 ≤ M ≤ N)


A valószínűséget jelöljük P(N)-nel.

P(0) = P(1) = … = P(M-1) = 0 és

P(M) = 2/2^M


Annak esélye, hogy az N-ik lépésben keletkezik ilyen futam, de addig még nem volt:

P(N)-P(N-1) = (1-P(N-M))*1/2^M

Az egyenletben több mindent meg kellene indokolni, melyeket bongolo már megtett, vagy utalt rá,

de aki esetleg nem érti, az rákérdezhet.


A rekurziót programmal kiszámoltam, P(100) = 0,54234… jött ki.


Ettől függetlenül kísérletileg is készítettem statisztikát.

A 100 dobás szimulációját 1000000000-szor (egymilliárdszor) lefuttatva, 0,54705… jött ki.


Még nem tudom az eltérés okát, bár gyakorlati szempontból a ½% talán nem túl nagy.



Nekem is az lett volna az első kérdésem, hogy honnan való a feladat?

Persze iskolától függetlenül, véletlen folyamatok, szerencsejátékok vizsgálatánál is előjöhet.

Pl. 100 dobásos játéknál fogadást lehet kötni a leghosszabb „futam”-ra

(annak esélye, hogy N dobásnál M a leghosszabb futam:

az M -re vonatkozó P(N)-ből kivonandó a az M+1 -re vonatkozó P(N))

és a casino tulajdonosa szeretné tudni, hogy milyen oddsokat adjon az egyes tippekre?

2016. márc. 10. 23:18
 5/7 bongolo ***** válasza:

Igazad van, tényleg meg lehet így fogni a problémát.

Ha jól értem, az volt a gondolatmeneted, hogy ha az N-M hosszú dobás-sorozat végén fej van, akkor M darab írás, ha meg írás van, akkor M darab fej esetén keletkezik a kívánt futam. Ennek valószínűsége (1-P(N-M)) / 2^M

Gratulálok!


A szimuláció eredménye nagyon attól függ, milyen véletlenszám-generátort használsz. Én kipróbáltam most háromfélével:

- Egy egyszerű lineáris kongruencia generátorral 0.519599 (ez láthatólag elég rossz)

- Az MSVC beépített rand() függvényével 0.542357 (a felső bitekkel, mert az alsók nem valami jók)

- Egy lineáris visszacsatolt shift regiszteres generátorral 0.542317


A valódi érték 0.542337


(Az MSVC gyakorlatilag 100 millió után már stabilan ezt az értéket adta egymilliárdig, a shift-regiszteres csak 600 millió után; az sokkal véletlenebb.)


Kedves kérdező, te is írj most már valamit :)

2016. márc. 11. 23:54
 6/7 A kérdező kommentje:

Nos, ezek szerint én tulságosan le akartam egyszerűsíteni a problémát,és ez egy merőben eltérő (hibás) eredményt eredményezett

Az én gondolatmenetem az volt, hogy annak a valószinűsége,hogy van 7egyforma dobás egymás után az 0.5^6 vagyis annak, hogy ez nem következik be 1-0.5^6

Összesen 94 lehetőség van arra, hogy egy ilyen sorozat elkezdődjön.

Annak a valószinüsége hogy egyszer sem kezdődik el egy ilyen sorozat a 94 lehetőség alatt (1-0.5^6)^94,vagyis annak a valószinűsége, hogy van ilyen 1-(1-0.5^6)^94 azaz kb. 0.77244

Mi lehet ennyire hibás a gondolatmenetemben?

2016. márc. 21. 11:08
 7/7 bongolo ***** válasza:
Odáig rendben van, hogy annak a valószínűsége, hogy 7 egymás utáni dobás nem azonos, az 1 - 0.5^6. Az is OK, hogy 94 lehetséges kezdet van. Viszont az ezeken kezdődő 7 hosszú sorozatok nem egymástól független események, hisz van közös részük, ezért nem lehet a 94-edik hatványt venni ahhoz, hogy egyik sem következik be.
2016. márc. 21. 22:11