Hogyan kell megoldani ezt az egyenletet?

5ctgx=4sinx
2016. márc. 14. 18:17
 1/3 anonim ***** válasza:

Az értelmezési tartomány miatt sin x nem lehet 0.


A ctg x-szet felírod cos x/sin x-ként, majd beszorzol sin x-szel. Ekkor azt kapod, hogy:

5 cos x = 4 sin^2 x

A 4 sin^2 x helyére beírod, hogy 4-4 cos^2 x, és máris kaptál cos x-re egy másodfokú egyenletet.

2016. márc. 14. 20:51
 2/3 anonim ***** válasza:
ctgx=cosx/sinx, ezt behelyettesítjük az egyenletbe: 5(cosx/sinx)=4sinx. Beszorzunk a nevezővel, ekkor azt kapjuk, hogy 5cosx=4sin^2 x. sin^2 x+cos^2 x=1, vagyis sin^2 x=1-cos^2 x, ezt is behelyettesítjük: 5cosx=4(1-cos^2 x). Zárójel felbontás után 5cosx=4-4cos^2 x-et kapunk. Rendezés után 4cos^2 x+5cosx-4=0-t kapunk, ezt másodfokú egyenletként megoldjuk, aztán a gyökök cosinusát kiszámoljuk. Remélem, innen már menni fog.
2016. márc. 14. 21:01
 3/3 A kérdező kommentje:
Igen, köszönöm!
2016. márc. 16. 17:53