Hány év alatt csökken egy 82000 fős város lakossága évi 20.5 %-os fogyás mellett 16000 főre? (kamatos kamat)


Segítséget szeretnék kérni ebben a feladatban. Nem tudok elindulni onnan, hogy "16000=82000*(79,5/100)^n".

Valahogy az n-t logaritmussal kell lehozni, nem?

Előre köszönöm a válaszokat! :)



2016. márc. 14. 21:07
 1/4 anonim ***** válasza:

Először osztasz 82.000-rel:


8/41=0.795^n


Veszed mindkét oldal 10-de alapú logaritmusát, majd használod a megfelelő azonossságot:


lg(8/41)=n*lg(0,795), erre


lg(8/41)/lg(0,795)=n, ezt számológéppel valamilyen úton-módon kiszámolod, és tetszés szerint kerekíted az eredményt:


7,1231=n, ellenőrzés:


82.000*0,795^7.1231=~15.999,962, tehát ez egy jó becslés.


A kérdés megfogalmazása arra enged következtetni, hogy egész év-számot kell megadnunk, ebben az esetben n=8 lesz a válasz, mivel 7 év.kevés hozzá.

2016. márc. 14. 21:38
 2/4 anonim ***** válasza:
Valahogy úgy, de egyrészt nem lesz pontosan 16000, másrészt ha százalékot emelsz hatványra, azt kell megnézni, hány százaléknak kellene lennie a hatványra emelés után.
2016. márc. 14. 21:40
 3/4 A kérdező kommentje:
Már világos. Köszönöm szépen a segítséget! :)
2016. márc. 15. 08:12
 4/4 A kérdező kommentje:
És akkor felkerekítünk 8-ra, mert a 7. évben még nem érte el a 16000 főt. Köszi!
2016. márc. 15. 08:17