Ezt hogyan kellene megoldani? 2 órája ülök felette, és semmi ötletem, ami volt, az meg nem jó.


3. Szabályos háromszögekből álló rácson trapézokat rajzolunk. Az ábrán látható trapéz

hosszabb alapja (h) 5, rövidebb alapja (r) 3, szárai (s) 2 egység hosszúak. Összesen 16

kis háromszöget tartalmaz.


a) Hány kis háromszöget tartalmaz az a trapéz, melynek méretei h = 8, r = 4, s = 4

b) Próbálj olyan trapézt rajzolni, amely 31, 32, 48 vagy 50 kis háromszöget

tartalmaz! Melyik esetben hány megoldás van?

c) Keress összefüggést a trapéz adatai (h, r és s) között!

d) Keress összefüggést a trapéz adatai és a tartalmazott háromszögek száma

között! Keress olyan számokat, amennyi kis háromszöget nem tartalmazhat

egy trapéz sem!


2016. márc. 22. 22:04
 1/5 anonim ***** válasza:

Egy kis segítség az induláshoz:

[link]

2016. márc. 22. 22:53
 2/5 anonim ***** válasza:
Bocs! Nem 58, hanem 48!
2016. márc. 22. 23:20
 3/5 anonim ***** válasza:

Felteszem, hogy most csak húrtrapézokkal foglalkozunk.


Az elsőt csak le kell rajzolni, nem nagy varázslat; 48 háromszögből áll. Érdemes ennél a lerajzoltnál maradni; a legalsó sorában 15 háromszög van, fölötte 13, afölött 11, végül a legfelső sorban 9 látható. Észrevehető, hogy ezek számtani sorozatot alkotnak, ahol a differencia d=2. Nézzük meg, hogy a fenti betűkből mit tudunk kihámozni;


-h: a legalsó sorban a trapéz alsó oldalához 8 háromszög csatlakozik, ezek között összesen 7 (8-1) háromszög látható, összesen tehát 7+8=15. Ha az alap hosszát h-val jelöljük, akkor a trapéz aljához h darab háromszög csatlakozik, azok között h-1 darab háromszög található, tehát az első sorban h+h-1=2h-1 darab háromszög van, ez lesz a számtani sorozat első tagja.


-s: látható, hogy a 4 egység hosszú szárak 4 sort határoznak meg, tehát ha s hosszú a szár, akkor a sorozatnak s tagja lesz. Viszont azt is tudnia kell ennek, hogy legfeljebb h-1 lehet, mert ha s=h, akkor egy szabályos háromszöget kapunk, ami nem trapéz, s>h pedig fizikai képtelenség.


-r: a h-nál h között h-1 háromszög volt, az r-nél az r darab háromszög r+1 darab háromszög között van, tehát a trapéz tetején 2r+1 háromszög található.


A betűk között összefüggés írható fel, amit a rajz alapján nem nehéz észrevenni: ott 8-4=4, általánosan h-s=r, értelemszerűen ez többféleképpen is felírható, én most így írtam fel.


A fentiek miatt a trapéz két adata egyértelműen meghatározza, hogy a trapézban hány háromszög lesz, és mivel láttuk, hogy számtani sorozatot alkotnak, ezért felírhatjuk annak az összegképletét, mondjuk az (a[1]+a[n])*n/2 képletet, itt a[1]=2h-1, a[n]=2r+1, n=s, így (2h-1+2r+1)*s/2=(2h+2r)*s/2=(h+r)*s, ha ráereszted a képletet a példára, láthatód, hogy kijön. Hogy egy szebb képletet kapjunk, írjuk át a fenti h-s=r képletet h-r=s -re, ekkor az összegképletbe beírva s helyére a kapottat: (h+r)*(h-r)=h*h-r*r, ebből azt is láthatjuk, hogy elég csak a két alap hosszát ismerni.


Nem nehéz rájönni, hogy az 1 kivételével bármennyi páratlan számú háromszöget tartalmazhat a trapéz; ehhez legegyszerűbben úgy jutunk, hogy s=1, ekkor a trapézban 2h-1 háromszög van, ez pedig tetszőleges h>=2 egészre páratlant ad (azért nem lehet 1, mert akkor háromszöget kapunk). A páros egy kicsit nehezebb feladat, de nem megoldhatatlan; tegyük fel, hogy 2k darab háromszög van a trapézban, ekkor


h*h-r*r=2k, erre h=gyök(2k+r*r). Mivel h biztosan egész, ezért a gyökös tagnak is egésznek kell lennie. Kérdés, hogy mikor lesz egy négyzetszám és egy páros szám összege szintén négyzetszám? Ehhez érdemes tudni a következőt:


0=0

1=1

1+3=4

1+3+5=9

1+3+5+7=16

1+3+5+7+9=25

.

.

.

és a sor még folytatható. Ebből arra következtethetünk, hogy csak azok a páros számok jók, amelyek felírhatók egymást követő páratlan számok összegeként, azok pedig jellemzően azok a számok, amelyeknek fele páros, mivel ha a felénél eggyel kisebb számhoz hozzáadjuk az annál eggyel nagyobbat, akkor két egymást követő páratlan számot adtunk össze, ami jó nekünk. Ha pedig egy páros szám fele páros, akkor a szám osztható 4-gyel, tehát a 4-gyel osztható számosságú háromszögeket tartalmazhatja trapéz, de ez alól kivétel a 4, mivel az szabályos háromszögben jelenhet csak meg. Ezeknek az eléréséhez elég s=2.


Ha a buliba bevesszük a paralelogrammákat is, akkor gondold meg, hogy mi lehet.


Remélem, hogy írásom hasznodra lesz. Ha valami nem érthető, kérdezz bátran!

2016. márc. 23. 00:01
 4/5 anonim ***** válasza:

A segítő munkalapot feltöltöttem ide:

[link]

2016. márc. 23. 09:50
 5/5 Fibonacci ***** válasza:

Szerintem érdemes az (r,h) párból kiindulni.

Egyetlen feltétel van:

0 ≤ r < h

(és persze: r,h∈ℕ)


s = h - r

t = h² - r² (a tartalmazott Δ-ek száma)


t olyan szám, mely előállítható két négyzetszám különbségeként.


2∤t → h= (t+1)/2 és r= (t-1)/2

4|t → h= t/4+1 és r= t/4-1

Általában több megoldás is lehet.


2|t de 4∤t → nincs megoldás,

ugyanis t = h² - r² = (h+r)(h-r)

és az utóbbi két tényező azonos parítású,

ezért t vagy két páratlan, vagy két páros szám szorzata.

2016. márc. 23. 16:19