Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy lehet megszerkeszteni...

Hogy lehet megszerkeszteni azt a háromszöget, melynek ismert két oldala és a harmadikhoz tartozó szögfelező hossza?

Figyelt kérdés

2016. ápr. 1. 13:36
 1/4 anonim ***** válasza:

hmm, jo kerdes... valoszinu ugy allnek neki hogy megszerkesztenem a szogfelezot magat, aztan a vegpontbol koroznek a ket oldal hosszaval.

Utana a szogfelezo masik pontjan at tukroznem mindket kort, hogy tobb szimmetriat adjak bele, es onnan probalnek rajonni utana.

2016. ápr. 1. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Tegnap előtt volt itt ez a feladat:


http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..


Ennek törve a fejemet jutott eszembe: hogyan lehetne szerkesztéssel megoldani?

Gondoltam, aki ki tudja számítani, talán segíteni tud a szerkesztésben is. :-)

2016. ápr. 1. 17:23
 3/4 Fibonacci ***** válasza:

Ha az ABCΔ-ben az C-ból induló (belső) szögfelező f (pontosabban: f_c), akkor a következő összefüggés áll fenn:

f² = ab - abc²/(a+b)²

Ebből a c oldal kifejezhető a,b,f segítségével és ennek alapján szerkeszthető is volna, de ez nem lenne se rövid, se szépségdíjas megoldás.


A szerkesztéshez a klasszikus síkgeometriából két dolgot kell tudni.


Szögfelezőtétel: [link]

és

az Apollóniusz-kör: [link]



Az ABC Δ szerkesztéséhez (a,b,fc adott) először egy hozzá hasonló A_1B_1C_1 Δ-t kellene megszerkeszteni, amit már könnyű lesz a szükséges méretűre nagyítani/kicsinyíteni.


Egy tetszőleges A_1B_1 szakaszon megszerkesztjük a szakaszt a:b arányban osztó F pontot. (Legegyszerűbb, ha eleve egy a+b hosszúságú szakaszt veszünk fel.)


Megszerkesztjük az A_1, F pontokhoz tartozó Apollóniusz-kört, melynek P pontjaira:

A_1P/FP = a:f (utóbbiak adottak.)


Ugyanígy megszerkesztjük a B_1,F pontokhoz tartozó Apollóniusz-kört, melynek P pontjaira:

B_1P/FP = b:f (utóbbiak adottak.)


A két Apollóniusz-kör metszéspontjai tükörképek az A_1FB_1 egyenesre, ezért elég az egyikkel foglalkozni, ez lesz a C_1 pont és ezzel megvan a szerkesztendő Δ-höz hasonló A_1B_1C_1 Δ


(Ha esetleg f=a, vagy f=b (mindkettő nem lehet), akkor az egyik Apollóniusz-kör helyett felező merőleges kell.)

2016. ápr. 1. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

A válasz elolvasása után az első gondolatom az volt, hogy ez tulajdonképpen egy alapfeladat.

Nem tudom, hanyadik osztályban veszik az Apolloniusz kört, az én repertoáromból minden esetre (sajnos ez is) kimaradt.

Van mit pótolnom. :-)

Nagyon köszönöm a választ, igen hasznos ismereteket adott. Örülök, hogy feltettem a kérdést, remélem, más is tanul belőle.

2016. ápr. 2. 18:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!