Egy termoszban lévő 400 g tömegű 25 C fokos vízbe 100 g tömegű olvadó jeget teszünk, majd a termoszt lezárjuk. Ha nem olvad el a jég akkor mennyi marad belőle (többi lent)?

Tudom, hogy elolvad, a közös hőmérsékletet is kitudom számolni....de ha hasonló feladat lenne más adatokkal, akkor hogy lehetne kiszámolni, hogy mennyi marad belőle???

2016. ápr. 2. 23:05
 1/2 Minekvan ***** válasza:

Mivel izolált edényben történik a hőátadás, egyszerű a helyzet. Abból indulunk ki ugye, hogy a jég nem olvad el, csak egy része tehát nyilvánvalóan a kiegyenlített hőfok 0°C lesz. Első lépésben kiszámolod mennyi energia kell a 25 fokos víz nulla fokra hűtéséhez.

Q1=0,4*4200*(25-0)=42000J. Továbbá kiszámolod hogy ennyi energiával milyen tömegű jeget lehet megolvasztani, tehát Q1=mx*lt, mx=Q1/lt, mx= 42000/334000=0,1257kg, tehát ennyi jég olvad föl a maradék pedig my=mj-mx=0,1-0,126= -0,026kg ebből arra a következtetésre jutottunk, hogy 100g jég teljesen elolvad.Ha pozitív értéket kapnánk, akkor az a többlet ami nem olvad el.

2016. ápr. 3. 17:08
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm...így már világos :DDD
2016. ápr. 4. 14:17