Tudnátok segíteni ezekben a feladatokban?

1. Egy kör átmegy P (0;1) ponton és érinti az y=x+3 és az y=x-1 egyenletű egyeneseket.2. Határozzuk meg annak a kör egyenletét, amely a 2x-y=6 és a 2x-y=-14 párhuzamos egyeneseket érinti és áthalad a (3;4) ponton. Hasonló szerintem a megoldásmenetük, de nem jövök rá az ötletre. Megköszönnék egy kis segítséget.

2016. ápr. 11. 15:56
 1/6 anonim ***** válasza:

Felírod azoknak az egyeneseknek az egyenletét, amelyek felezik a két egyenes által bezárt szöget (ha az egyik megvan, akkor abból a másik könnyen kijön, mivel merőlegesek egymásra). Ebből meg tudod adni mondjuk x függvényében a kör középpontjának koordinátáit (mivel valamelyik egyenesen fekszik), ezután ugyancsak x függvényében megadod a pont és az egyenes távolságát, ez lesz a kör sugara.


Ha ezek megvannak, akkor a kör egyenletévbe bepakolászod a megfelelő helyre az adatokat (a képletbeli "x" értéke 0 lesz, az "y"-é pedig 1, mivel azok a P pont koordinátái). Ezzel kapsz egy másodfokú egyenletet x-re, amit meg kell oldanod.

2016. ápr. 11. 16:03
 2/6 A kérdező kommentje:
hűűű köszönöm..De hogy kapom meg a közbe zárt szögüket? Nem igazán világos, de vannak foltok már. 11-es vagyok azt lehagytam. Azon a szinten megpróbálnád még egyszer? :)
2016. ápr. 11. 16:22
 3/6 anonim ***** válasza:

Mindkét egyenes 45°-os, távolságuk 4*√2/2 = 2*√2

A körök(2) sugara √2, középpontjaik az y=x+1 egyenesen, az (1;2), (-1;0) pontokban.

[link]

2016. ápr. 11. 16:26
 4/6 A kérdező kommentje:
rendben köszönöm..megpróbálok valamit összehozni
2016. ápr. 11. 16:35
 5/6 A kérdező kommentje:
Szégyellem de még így se megy. Valaki esetleg levezetné nekem?
2016. ápr. 11. 17:37
 6/6 anonim ***** válasza:

Nagyon egyszerű, talán a legkönnyebb módszer szerintem algebrai útra visszavezetni.


Legyen adva két egyenes e1(x) és e2(x) egyenletükkel. Ha a kör centruma C(u,v) sugara pedig R, akkor egyenlete nyílván


(x-u)^2+(y-v)^2=R^2


alakú. A példában e1 és e2 párhuzamos, ezt látjuk, sőt amúgy ha nem lenne az, akkor nyílván a megadott P pont sem lehetne tetszőleges, ellenkező esetben a geometria túlhatározott.


Az kell, hogy az e1 érintse a kört. Ez nyílván azt jelenti, hogy a kör és az e1 egyenlete által alkotott egyenletrendszert kell megoldanunk zérus diszkrimináns mellett.

A másik egyenes azt fogja megszabni, hogy az e1 egyenesnek melyik oldalára esik a keresett kör, így gyakorlatilag körünk a két, e1 és e2 egyenesek között mozoghat.


A P-pontból pedig egyszerű behelyettesítéssel adódik a kör u és v középpontja. Két megoldás lesz általában, kivéve akkor, ha P rajta van valamelyik egyenesen, ezt látjuk. Nem lesz valós megoldás, ha P kívül esik az e1 és e2 által meghatározott sávon, ezt jól látjuk.


Remélem így már megy, végülis józan paraszti ész az egész, mint láttuk, egyszerű szorzás, összeadás az egész.

2016. ápr. 11. 20:11