Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Valaki, aki jó matekos,...

Valaki, aki jó matekos, segítene ezekben a feladatokban?

Figyelt kérdés

a) Az ABC háromszög oldalfelező pontjaiba mutató helyvektorok d(2;8) e(4;2) és f(6;4). Határozza meg az A, B, C pontokba mutató helyvektorokat. (ezt abszolút nem értem)


b)Az ABC szabályos háromszög köré írt körének középpontja 0. Igazolja, hogy OA+OB+OC=0


c)Az BC háromszög súlypontja az S pont. Határozza meg az AS+BS+CS vektorok összegét. (ez se megy)


Valami kiindulási pont is elég lenne, abszolút nem értem ezt a 3 feladatot, pedig már csomót gondolkodtam rajtuk. Az életemet mentené meg, ha valaki segítene!


2011. jan. 5. 16:34
 1/3 A kérdező kommentje:
c)-t elírtam, tehát az ABC háromszög súlypontja az S pont
2011. jan. 5. 16:36
 2/3 A kérdező kommentje:
Légyszí segítsetek, ezeket muszáj megcsinálnom, különben szar jegyet kapok:'(
2011. jan. 5. 17:46
 3/3 hopeanswerisgood válasza:

Szia! Megpróbálok egy feladatmegoldást adni. Maga a metódus lesz megadva, számolni enked kell :)

Ezek koordinátageo feladatok.


a) A helyvektor egy olyan vektor, mely az origóból mutat egy helyre. HA ez a helyvektor d(a;b), akkor a d pont koordinátája is (a;b).

Tehát kvázi a felezőpontok koordinátája (2;8),(4;2),(6;4).

Szakasz felezőpontjának koordinátái: ((a+b)/2;(c+d)/2), ahol a szakasz két végpontja (a;c) és (b;d).

Ez alapján fel tudsz írni háerom egyenletet, mely egy egyenletrendszert alkot. Ezt megoldva lesz meg az A, B, C pontok, mint szakakszvégpontok koordinátái. Ekkor a(x1;y1) lesz az A-ba mutató vektor, b(x2,;y2) a B-be, c(x3;y3) a C-be mutató helyvektor.


b) A köréírt kör középpontja az az oldalfelezők metszéspontja. Erre hritelen nem tudok bizonyítást adni - soha nem voltam jó a geometriai összefüggések meglátásában. Abból indulnék ki, hogy legyen a az OA vektor, b az OB vektor, és c az OC vektor egy példánya (másolata). Ekkor, ha ki tudnám mutatni, hogy b+c = -a, akkor adva lenne a bizonyítandó tétel. b+c = -a-nál én a vektorösszeadásra vonatkozó paralelogramma-szabályból, valamint a körülírt kör középpontjának a háromszög csúcsaihoz való viszonyából indulnék ki.


c) A súlypontnak nem tudom hirtelen, mia definíciója. De van egy oylana zonosság, hogy a háromszög súlypontjának koordinátájtá úgy kapod meg, hogy a csúcsok koordinátáinak veszed az átlagát. Felírod általánosságban a hárosmzög csúcsainka koordinátáit: A(x1;y1), B(x2,;y2), C(x3,;y3), majd ebből a súlypont koordinátáját, végül az AS, BS? CS vbektorok koordinátáját: PQ vektor koordinátája: P vektor koordinátái mínusz Q vektor koordinátái. Így elvileg ki kell jönnie a megoldásnak.


Remélem, tudtam segíteni. Ha valami nem tiszta, írj e-mailt, és holnap este, ha még nem késő, akár bővebb segítséget is tudok nyújtani.

2011. jan. 6. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!