Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kísérletelemzésben tudnátok...

Kísérletelemzésben tudnátok segíteni? (Kémia)

Figyelt kérdés

Egy ismeretlen fém kis darabkáját híg HCl oldatba dobjuk. Az oldat pezsegni kezd, majd a színe vöröses rózsaszínűre változik.

A kapott vöröses rózsaszínű oldatot egy borszeszégő segítségével felmelegítjük. Mi a tapasztalat?

Majd ezek után hagyjuk lehűlni, ismeretlen fémlemezt helyezünk bele. A fémlemez felületére sötét színű anyag rakódik ki, míg az oldat színe halványzöldre változik. Milyen fémet helyeztünk az oldatba?

Az új halványzöld oldatot két részre osztjuk. Az egyiket állni hagyjuk (megsárgul), a másikhoz NaOH oldatot öntünk, ebben az esetben barna csapadék válik ki. Reakcióegyenletek?


Gondolom valami negatív standardpotenciálú fémről van szó..

És talán a fémlemez a vas...

De nem tudom, tényleg..... :((



2016. ápr. 21. 21:32
 1/2 anonim ***** válasza:

Szia! Szerintem az első ismeretlen fém a kobalt, mert annak az ionjai vizes közegben pirosas rózsaszínek. Az oldatban kristályvizes só, CoCl2×6H2O van, ha ezt melegítjük, akkor vizet veszít és kék színreakciót tapasztalunk (Co2+ ionok kékek vízmentes közegben).

Standardpotenciálja -0,28V, a vas(II) rendszeré -0,44V, a Fe2+ ionok valóban zöldek, és mivel a vas a negatívabb standardpotenciálú, ez oxidálódik:

Fe(s)+Co2+(aq)= Fe2+(aq)+Co(s)

Az állni hagyott oldat szerintem továbboxidálódik Fe3+ ionokra, melyek már vörösesbarna színűek, NaOH-al pedig Fe(OH)2 csapadék képződik, ami zöldesbarna. Remélem helyesen írtam és tudtam segíteni, még sak barátkozom a kémiával. :)

2016. ápr. 22. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi :)
2016. ápr. 23. 20:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!