Fontos! Hogyan kell megcsinálni ezt a feladatot? Fizikában kellene egy kis segítség! Jó lenne ha valaki részletesen le vezetné nekem!

Egy 20N/m rugóállandójú nyújtatlan függőleges rugóhoz 20dkg-os a talajon nyugvó golyót erősítettünk a rugó felső végét lassan egyenletesen 20cm-vel megemeljük. Mennyit emelkedik el a földtől a golyó illetve mennyi munkát végzünk e művelet során?

2016. ápr. 23. 18:08
 1/3 anonim ***** válasza:

A földtől való megemelkedés számításához a feladat két részre bontandó. Az m tömeg a c rugóállandójú rugón w=m*g/c megnyúlást okoz. Amennyiben w>=20 cm, úgy a test nem emelkedik meg. A második eset, ha w<20cm, ekkor a megemelkedés magassága h=20cm-w.

Mindkét esetben a végzett munka W=0.5*c*w^2.

2016. ápr. 23. 20:59
 2/3 anonim ***** válasza:

Bocsánat, a végzett munka csak a második esetben W=0.5*c*w^2.

Az első esetben a képletbe egy w' értéket kell helyettesíteni, amely épp 20cm, tehát

W=0.5*c*(w')^2.

2016. ápr. 23. 21:02
 3/3 anonim ***** válasza:

És akkor mégegyszer bocsánat, mert a második eset képletét még ki kell bővíteni az m tömeg helyzeti energiájának növelésére fordított munkával, azaz m*g*h-val. Így a második esetre érvényes komplett képlet:


W=0.5*c*w^2+m*g*h.

2016. ápr. 23. 21:04