Ezt a feladatot hogy kell megcsinálni? (Matek 9. statisztika)


Egy 30 fos osztaly mindenkeppen tanuloja jar a tortenelem vagy a matematika szakkor valamelyikere. A fizikadolgozatban az osztaly 24 pontos atlagos teljesitmenyt ert el, az osztaly tortenelem szakkorosei szinten 24 pontos atlagteljesitmenyt nyujtottak, mig a matematika szakkorosei 26 pontosat.

Hanyan jarnak matematika szakkorre az osztalybol, ha az az 5 tanulo, aki mindket szakkorre jar, 32 pontos atlagos ert el?

Mennyi volt az atlaga a csak tortenelem szakkorre jaro tanuloknak?


Amit eddig csinaltam csak remenytelen probalkozasnak lehet nevezni, nem tudom hogy kezdjem el. :(


Koszi :)


U.I.: bocsi az ekezetek hianyaert :)



2016. ápr. 24. 13:43
 1/1 anonim ***** válasza:
50%

A leírtak alapján az osztály 30*24=720 pontot ért el a dolgozatban. Tegyük fel, hogy x gyerek jár töriszakkörre, ekkor ők 24*x pontot szereztek, a matekosok (30-x)-nyien vannak, ők 26*(30-x) pontot gyűjtöttek, tehát 24*x+26*(30-x)=780-2x pontot számoltunk össze az osztályban, viszont az eminensek eredményét kétszer vettük számításba egy helyett, ezért az ő eredményüket még le kell vonnunk; 5*32=160 pontot értek el, tehát az osztály összeredménye 620-2x, ennek kell 720-nak lennie, tehát:


620-2x=720, ebből x=-50, ami értelemszerűen nem megoldás, tehát a feladatnak ebben a formában nincs értelme. De nem is nehéz rájönni, hogy mi a gond; az egész osztály átlaga annyi, mint a töriseknek, és a többieknek viszont több, tehát értelemszerű, hogy az átlag is 24-nél több.


Ha viszont a feladat az átlagot egészrészként kezeli (például a 24,68-as átlag is 24-et ér), akkor már más a számolás menete, de a feladatból ez nem derül ki.

2016. ápr. 24. 15:38