Logaritmusos egyenletrendszerekből: log3 (2x+y) +log3 (2x-y) =1 [3-as alapú logaritmus (2x+y) +3-as alapú logaritmus (2x-y) =1] és a második egyenlet log2 (2x+y) +log2 (2x+y) =1 [2-es alapú logaritmus (2x+y) +2-es alapú logaritmus (2x+y) =1]?

Tehát ez az egyenletrendszer. Igazából a kiindulással van bajom. Nem tudom, hogy áttérjek-e másik alapra, vagy esetleg valamit fejezzek ki... de úgy is megoldottam, hogy logaritmizáltam az 1-eket a végén, és úgy két nem egész, bár szép szám jött ki, ami elvileg nem megoldása az egyenletnek, mert 1-től nagyobb, mint, ahogy a feltétel is írja. Egyébként megoldókulcs szerint nincs gyöke.... Előre is köszönöm

2016. máj. 12. 18:36
 1/3 anonim ***** válasza:

A második egyenletet nem írtad el esetleg? Nem log2(2x-y) akar lenni?


Itt egyszerűbb használni a logaritmus azonosságát; az első egyenlet bal oldalából log3[(2x+y)(2x-y)]=log3[4x^2-y^2] lesz, a másodikból (ha nem írtad el) log2[(2x+y)(2x+y)]=log2[(2x+y)^2], ezekből ezeket az egyenleteket kapjuk:


4x^2-y^2=3 }

2x+y=gyök(2) }, gyökvonás miatt -gyök(2) is kellene, de akkor a logaritmusokon belül -gyök(2) lenne, az meg ugye nem nyerő. A második egyenletből 2x=gyök(2)-y adódik, ezt beírjuk az első egyenletbe:


(2x)^2-y^2=3 miatt


(gyök(2)-y)^2-y^2=3


2-2gyök(2)y+y^2-y^2=3


2-2gyök(2)y=3


y=-1/(2gyök(2)=-gyök(2)/4, ebből 2x=gyök(2)+gyök(2)/4=5gyök(2)/4,


WolframAlphával ellenőrizve:


[link]


Tehát jól számoltunk.

2016. máj. 12. 19:31
 2/3 A kérdező kommentje:
Úú, az tényleg minusz. Elnéztem, bocsánat! És így mennyivel változik?
2016. máj. 12. 20:29
 3/3 anonim ***** válasza:

Hát, annyival, hogy a két egyenlet:


4x^2-y^2=3 }

4x^2-y^2=2 }


Értelemszerűen ugyanannak a két számnak a különbsége nem lehet egyszerre 2 is és 3 is, tehát az egyenletrendszernek nincs megoldása.


Másik lehetőség, hogy kivonod egymásból a két egyenletet, ekkor 0=1 (vagy 0=-1) egyenletet kapod, ami pedig ellentmondás, tehát az egyenletrendszernek nincs megoldása.


Ezeken kívül csak bonyolultabb levezetés van, és mindre azt kapod, hogy nincs megoldás.

2016. máj. 12. 22:26