Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Számítsuk ki annak a valószínű...

Számítsuk ki annak a valószínűségét, hogy egy hagyományos, szabályos dobókockával ötször dobva, lesz a dobott számok legalább egy hatos?

Figyelt kérdés

egy hatos van: (1/6)^1*(5/6)^4

idáig jutottam el, viszont a megoldókulcs az írja, hogy ezt vonjam ki 1-ből. de miért ez akkor a komplementer esemény? itt egy hatos van...


2016. máj. 18. 23:03
 1/4 anonim ***** válasza:
(5/6)^5-t kell kivonni az 1-ből, lehet, hogy elíráw, hagy elmét ed a kitevőket. Ha direkt módon szeretnéd kiszámolni, (1/6)*(5/6)^5+(1/6)^2*(5/6)^4+(1/6)^3*(5/6)^3+(1/6)^4*(5/6)^2+(1/6)^5*(5/6)+(1/6)^6 lesz a valószínűség, de értelemszerűen az első megoldás egyszerűbb. Azt még meg kell jegyezni, hogy ebben az esetben úgy vettük, hogy a dobott számok sorrendje nem számít, viszont a valószínűség szempontjából lényegtelen.
2016. máj. 19. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

oké, az egészet nem értem :(

el tudnád magyarázni legelölről, nagyon részletesen?

2016. máj. 19. 15:52
 3/4 anonim ***** válasza:

Az első mondat nagyon kuszára sikerült :D Telefonról írtam.


A lényeg az, hogy úgy érdemes számolni, hogy az egészből kivonod azoknak a valószínűségét, amikor ez nem teljesül, tehát a 0 6-ost dobsz. Elsőre 5/6 valószínűséggel dobsz nemhatost, a többire is, tehát (5/6)*(5/6)*(5/6)*(5/6)*(5/6)=(5/6)^5 valószínűséggel jön ez ki. Ha ezt kivonod 1-ből, annak a valószínűségét kapod, hogy hány esetben lesz legalább 1 hatos.


Ha direkt akarod kiszámolni, akkor esetszétválasztással kell:


1. eset: pontosan 1 hatos van, ez (1/6)*(5/6)^4, mivel 1/6 eséllyel dobsz hatost, és mindegy, hogy melyikre dobod, mivel a valószínűség szempontjából lényegtelen.


2. eset: pontosan 2 hatos van, ez (1/6)^2*(5/6)^3


És így tovább, amíg el nem jutsz 5 hatosig. Ezeket összeadva kapod a keresett valószínűséget.


Most látom csak, hogy ezt is elírtam az előző hozzászólásomban, szóval csak ezt vedd figyelembe.

2016. máj. 19. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a segítséget!!!:)
2016. máj. 19. 22:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!