Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Csebisev egyenlőtlenség -...

Csebisev egyenlőtlenség - melyik a helyes formula?

Figyelt kérdés

Csebisev egyenlőtlenséghez kettő, egymástól picit eltérő formulát találtam (egyik mateking, másik egyetemi forrásból).

Egy képre tettem, az egyetemik vannak a fekete keretekben.

kép: [link]


A felsők úgy látom, megegyeznek, az alsóknál viszont van különbség: nagyobb egyenlő kellene az 1-(var(x)... elé.


Melyik képlet a helyes (a felsők remélem jók), az alsónál nekem a fekete keretes lenne logikus.


Köszönöm!



2016. máj. 21. 12:08
 1/4 A kérdező kommentje:
illetve a képen látható példát, ha a fekete keretes alsó képlettel oldanám meg, akkor az abs(X-E(X)) nem kisebb egyenlő kellene legyen epszilon? mert 50 és 78 még pont lehet, nem?
2016. máj. 21. 12:14
 2/4 anonim ***** válasza:
Nincs ezekkel a képletekkel semmi gond, mert ekvivalensek egymással. A vizsgált két esemény teljes eseményrendszert alkot. A kidolgozott példa is jól van megoldva. Sz. Gy.
2016. máj. 21. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszi!


A kommentemre esetleg válasz? ott nem kisebb egyenlő kellene legyen, az 50 és a 78 közé esik-ben benne van az 58 és a 70?

2016. máj. 21. 21:41
 4/4 bongolo ***** válasza:

Az egyenlőtlenségeket tekintve az alsónál a fekete keretes a helyes elméletileg, szóval az 1-1/t² előtt is nagyobb-egyenlő kellene. (Gyakorlatilag persze tök mindegy, hogy ott van-e az egyenlő is..)


Az alsó megoldásnál formálisan igazad van, így kellene csinálni:

P(|X-E(X)| ≤ t·D(X)) ≥ P(|X-E(X)| < t·D(X)) ≥ 1 - 1/t² = 0,67

A végeredmény ugyanaz.

2016. máj. 22. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!