Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Jó nyelvtanos segítene?...

Jó nyelvtanos segítene? Felpontozom

Figyelt kérdés

Feladat: Keresd ki az alábbi szövegből a magánhangzók és mássalhangzók alkalmazkodásának eseteit, (ez a legfontosabb) de ha nagyon ráérsz második feladat: mutasd be ezek okát és magyarázd meg helyesírásukat!


Most végre megvalósítottuk tervünket. Új lakásba költözködtünk. Gyönyörű lakás. Olyan, amint elképzeltük. Napos, világos, barátságos, utcai, a budai hegyekre néz, s délnek fekszik, délnek. Nagy ablakokkal. Akkora ablakai vannak, mint az ajtók. Már reggel zuhog rajtuk a verőfény, s mi estig lubickolhatunk benne. Eleinte enni se tudtunk, annyira örültünk neki, csak szaladgáltunk, ide-oda, a két szobában, mint két bolond. Nem hittük, hogy ilyen szép is lehet az élet.

Hetekig takarítottam, rendezkedtem. Ilyen költözködések után mindig akad egy kép, melyet még föl kell lógatni, egy rongyos függöny, melyet még össze kell aggatni. Múltkor délben aztán elkészültem. Egyedül gyönyörködtem a tiszta, szép lakásban. Odaálltam a tükör elé. Eddig bele se pillanthattam, hiszen csak sürögtem-forogtam, nyakig a piszokban. Most néztem meg magam először. Megijedtem.

Jaj, de ráncos voltam, jaj, de csúnya. Mennyi ősz haj szálam van. Nem csoda, szívem. Április-ban már harmincnyolc leszek.


Köszönöm a segítséget nagyonn fontos lenne!



2016. máj. 24. 09:40
 1/6 anonim ***** válasza:

mássalhangzók:


költözködtünk: a 'z' sz-nek hangzik

elképzeltük: a 'p' b-nek hangzik

barátságos: a 'ts' cs-nek hangzik

szaladgáltunk: a 'd' t-nek hangzik

rendezkedtem: ugyanaz mint az első

aztán: szintén

--------------

magánhangzók:


tervónket: magas hangrendszű szóhoz magas hangrendű toldalék

ablakokkal: mély hangrendű szóhoz mély hangrendű toldalék

stb-stb.

2016. máj. 24. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2016. máj. 24. 09:59
 3/6 anonim ***** válasza:

költözködtünk, elképzeltünk, rendezkedtem, költözködések, aztán, sürögtem, forogtam, piszokban, néztem, áprilisban: zöngésség szerinti részleges hasonulás: a toldalék előtti hang zöngésség szempontjából ejtésben a toldalékhoz alakul, tehát zöngéssé vagy zöngétlenné válik

barátságos: összeolvadás: kettőből egy harmadik lesz

ablakokkal: teljes hasonulás, gyakorlatilag a tudtunk, a gyönyörködtem és a megijedtemis, bár e három eredetileg csak zöngésség szerinti részleges,

odaálltam rövidülés

2016. máj. 24. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Neked is köszönöm! :) ment a zöld
2016. máj. 25. 09:05
 5/6 anonim ***** válasza:
Most hogy már így megköszönted, rájöttem, hogy nem mindig a toldalékok előtt történik, hanem van, amikor a szótő belsejében.
2016. máj. 25. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi 5 ös lett végül az erettsegi ugyhogy tutik vagytok☺
2016. jún. 28. 20:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!