Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan kell elemezni ezt? A...

Hogyan kell elemezni ezt? A kertben talált macskával játszadozó gyerekek kacagását hallgatva ültem a balkonon.

Figyelt kérdés
elemezni kellene

2016. jún. 1. 08:50
 1/4 anonim ***** válasza:

Nem így:

A kertben talált macskával, játszadozó gyerekek kacagását hallgatva ültem a balkonon.

2016. jún. 1. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Mit állapítunk meg? ÜLTEM (állítmány)

Ki? ÉN (alany)

stb. Szépen felteszed így a kérdéseket (Hol ültem? BALKONON <-- helyhatározó)

2016. jún. 7. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

1. Mit állítunk? Ültem. Ez az állítmány (2 vonallal aláhúzni)

2. Ki ültem? Én ültem. Az "én" rejtett alany, fölé írod zárójelben, és egy vonallal aláhúzod.

3. Hol ültem? A balkonon ültem. "a balkonon" helyhatározó. (hullámos vonallal aláhúzni, "Hh" indexbe - nagy H = határozó, kis h = hely)

4. Hogyan ültem? Hallgatva ültem. Módhatározó. (Hullámos vonal, Hm az indexbe)

5. Mit hallgatva? Kacagását hallgatva. "Kacagását": tárgy. (szaggatott vonal)

6. Kinek a kacagását? A gyerekek kacagását. Birtokos jelző. (pontozott vonal, Jb)

7. Milyen gyerekek? Játszadozó gyerekek. Minőségjelző. (pontozott vonal, indexbe "Jmin")

8. Mivel játszadozó? Macskával játszadozó. Azt hiszem, ez társhatározó (szerintem inkább társ, mint eszköz). (hullámos vonal, indexbe "Ht" vagy "Htárs" - így hirtelen nem tudom, a "t" elég-e)

9. Milyen macskával? Talált macskával. Minőségjelző.

10. Hol talált (macskával)? A kertben talált (macskával). "Kertben": helyhatározó.


Az ágrajzot pedig az alapján kell megrajzolni, hogy melyik szóra melyik szóval kérdeztünk rá. Az alany és az állítmány mindig egymás mellett van, a kettő közé rajzolsz egy vonalat, de az alany ("A") zárójelben van, mert rejtett volt. A "balkonon" helyhatározó az állítmánynak van alárendelve, mert az állítmánnyal kérdeztünk rá. Tehát az állítmány alá kell írni. És így tovább. Remélem, tudtam segíteni, és érthető volt.


m.erzsike

2016. jún. 8. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Szia, sikerült a suli?
2021. okt. 22. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!