Kör egyenlete, érintő meredeksége?

A kör egyenlete x2-4x+y2=0 . Van egy egyenes ami ezt a kört érinti, az egyenes egyenlete pedig y=mx+5. A kérdés az m.
2016. jún. 2. 22:36
 1/9 anonim ***** válasza:
Paraméteres egyenletrendszer, úgy kell megoldanod, hogy a körnek és az egyenesnek pontosan egy metszéspontja legyen: az y=mx+5-öt beírod a kör egyenletébe, így egy másodfokú egyenletet kapsz x-re, és akkor lesz pontosan egy közös pontja a két ponthalmaznak, ha ezen másodfokú egyenletnek csak egy megoldása van, vagyis a diszkriminánsa nulla. Ebből esélyes, hogy két különböző m-et kapsz, ezek lesznek a megoldásaid.
2016. jún. 2. 22:42
 2/9 A kérdező kommentje:
köszönöm:)
2016. jún. 2. 22:44
 3/9 A kérdező kommentje:
de így kétismeretlenes másodfokút kapok,amit nem tudok megoldani, az mx es tag miatt
2016. jún. 2. 22:53
 4/9 anonim ***** válasza:
Neked az kell, hogy az x-re felírt másodfokú egyenlet diszkriminánsa 0 legyen, az pedig csak m-től függ.
2016. jún. 2. 23:05
 5/9 A kérdező kommentje:
Oh megvan,köszönöm:)
2016. jún. 2. 23:12
 6/9 anonim ***** válasza:

Látom nem érted mit csinálsz, szóval:


Az egyenes és a kör metszéspontjait úgy tudod meghatározni, hogy az egyenes egyenletéből és a kör egyenletéből álló egyenletrendszert megoldod. De neked nem a metszéspontok kellenek, nem is tudnád meghatározni, hiszen ez mind m-től függne, hanem azt akarod, hogy az egyenes érintője legyen a körnek. Ez pontosan akkor teljesül, ha a körnek és az egyenesnek egyetlen metszéspontja van (az téged nem érdekel, hogy micsoda), vagyis az a kérdés, hogy milyen m-ek esetén telesül az, egyenletrendszernek egyetlen megoldása van. Ezt úgy tudod megkapni, hogy a két egyenletből egyet csinálsz (y helyre beírod az m-el paraméterezett egyenes egyenletet), szépen kibontod, és örvendezel, mert x-re nézve egy másodfokú egyenletet kapsz, amelyben m paraméter (az, hogy az négyzeten is van, meg össze van szorozva x-szel meg miegymás, az nem számít, kaptál egy Ax^2+Bx+C=0 alakú egyenletet (ahol A B és C függ m-től), és azt akarod, hogy ennek egy megoldása legyen, azaz egy közös pontja legyen a körnek az egyenessel. Ezt úgy éred el, hogy az Ax^2+Bx+C=0 egyenlet diszkriminánsát egyenlővé teszed nullával. Ez az egyenlet (B^2-4AC=0) csakis m-től függ, és legfeljebb másodfokú, tehát meg tudod oldani.

2016. jún. 2. 23:12
 7/9 anonim ***** válasza:
Oké, rendben :D
2016. jún. 2. 23:13
 8/9 A kérdező kommentje:
x2-4x+m2x2+10mx+25=0 de negativra jonnek ki meg ilyenek..egyszeruen nem tudom levezetni
2016. jún. 3. 10:23
 9/9 anonim ***** válasza:
Diszkr=b^2-4ac=0. Ezt megoldod m-re.
2016. jún. 3. 18:53