Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » A hangulatfestő szavaknál...

A hangulatfestő szavaknál miért van összefüggés az adott szó hangalakja és szójelentése között?

Figyelt kérdés
Ugyebár a szavaink többsége szimbólum (közmegegyezésen alapszik), de ezek alól kivétel a hangutánzó/hangulatfestő szavak. A hangutánzó szavaknál tökéletesen megértem, hiszen nagyjából azt a hangsort adják vissza, amit a való életben hallunk, például loccsan, nyávog, fröccsen. Viszont nem nagyon találom a hangulatfestő szavakban ezt a logikai kapcsolatot. Úgy tudom, hogy ezek a szavak nem hangokat tükröznek,, hanem valamilyen mozgás, cselekvés, illetve tulajdonság hangulatát képes sejtetni, sugalmazni. Szóval valaki leírná, hogy milyen logikai összefüggés van a piszmog, bíbel, bumfordi vagy a tutyimutyi hangulatfestő szavak hangalakja és szójelentése között?

2016. jún. 13. 19:08
 1/3 anonim ***** válasza:

Szia !

Szerintem pontosan az, amit Te is írtál, hogy képes a szavak jelentésének hangulatát sejtetni, sugalmazni.

Ahogyan a szót kiejted, már az is utal valamiféle tulajdonságra, mint itt a példában, amit írtál, a tyutyimutyi is.

Ha pl. a pörög szót megfigyeled, már benne van a betűk, hangok összességében is a jelentése, az ö és az r hangokkal nem lehetne kifejezni egy lassúságra utaló fogalmat, cselekvést.

Laikusként, csupán a nyelvérzékre hagyatkozva mondom ezt.

2016. jún. 14. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

"az ö és az r hangokkal nem lehetne kifejezni egy lassúságra utaló fogalmat, cselekvést."


De ki lehet, például "tötyörög".


Szerintem csak megszokás kérdése, hogy a "piszmog"-ot lassúnak halljuk, az "iszkol"-t meg gyorsnak. De így tanítják, szóval csak jegyezz meg pár példát, írd le a dolgozatban, hogy így van, azután ne foglalkozz vele (hacsak nem készülsz nyelvésznek, mert akkor esetleg megírhatod erről a diplomadolgozatodat :D).

2016. jún. 14. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!


Érettségi előtt állok, csak úgy voltam vele, hogy jobb megérteni, mint bemagolni. De az első kommentelő válasza tetszett, de ez persze nem mindig evidens, ahogy azt a kedves második is írta. :)

2016. jún. 14. 16:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!