Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan kell értelmezni és...

Hogyan kell értelmezni és miért történik így?

Figyelt kérdés

1. Réz-szulfát oldatba cinket, és cink szulfát oldatba rezet.

2. ezüst-nitrát-oldatba rezet és réz szulfát oldatba ezüstöt.

3.Ezüst-nitrát oldatba cinket és cink-szulfát oldatba ezüstöt teszünk.

Párosával csak az egyik reakció megy végbe. De melyik? És ezt honnan lehet tudni?


2016. jún. 19. 16:29
 1/3 anonim válasza:
53%
Meg kell vizsgálnod a standardpotenciál értékeket. Van egy szabály, hogy a nagyobb standardpotenciálú fémes elem, a nála kisebb standardpotrnciálú fémes elemet elemi állapotúvá redukálja. 1.esetben a rezet és a cinket vizsgálod. 2.esetben az ezustot és a rezet stb. Ez alapján eldönthető, hogy lejátszódik -e a reakció.
2016. jún. 20. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Az előző választ kiegészíteném a következővel. A kisebb standardpotenciálú elem REDUKÁLT alakja REDUKÁLNI képes a nagyobb standardpotenciálú elem OXIDÁLT ALAKJÁT. Talán kissé értelmetlennek tűnik de megpróbálom lefordítani. Az első példádban:

E Cu = 0,34 V E Zn = -0,76 V

Csak abban az esetben történik reakció, ha a kisebb standard potenciálú elem redukált alakban van jelen (ez esetben a Zn).

A fémek és fémvegyületek oldatainak elektrokémiai reakcióiban általában az megy végbe, amelyekben elemi formában (tehát fémlemezként) a kisebb standardpotenciálú elem van jelen. Vagyis ha cinklemezt merítek réz-szulfát oldatba:

Zn = Zn2+ 2 e- (elektron leadás)

Cu2+ +2 e- = Cu (elektron felvétel)


Bónuszként még az első esetben meg lehet említeni, hogy a réz-szulfát-oldat jellekzetes kék színe megfakul majd színtelenné válik, mialatt a Zn lemez felületén vöröses-szürkés rézkiválás történik, és a Zn lemez tömege csökken. :)

A többit nem árulom el hátha sikerül majd ezek után. Remélem kicsit sikerült helyre ráznom a dolgokat benned :)

2016. jún. 23. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Ja és az első esetben azért megy csak Zn lemezzel a reakció, mert a Zn oxidációs száma elemi állapotában nulla. Ennél kisebb oxidációs számmal már nem is rendelkezhet. A redukált alak az az alak, aminek az oxidációs száma kisebb.
2016. jún. 23. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!