Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Az alábbi nyelvész mondatokat...

Haemorgen kérdése:

Az alábbi nyelvész mondatokat valaki példákkal el tudná magyarázni?

Figyelt kérdés

- Egy ige alakrendszerben többféle mgh. szerepel.


-Különböző paradigmatikus alakokhoz bizonyos mgh. kerülhet.



2016. aug. 13. 10:57
 1/1 anonim válasza:

Ez a két mondat nyelvtanilag helytelen, ezért értelmezhetetlen.

Az első mondat esetleg úgy lehetne értelmes, hogy "egy ige alakrendszerÉben..." és akkor azt jelenti hogy például az iszik igének a különböző alakjaiban (pl. inna, iszunk stb.) többféle mgh van. Most kapásból nemis tudnék olyan igét mondani, aminek a különböző alakjaiban mindig ugyanaz lenne a mgh. Lehet, hogy nincs is.

A második mondatból hiányzik először is a névelő, másodszor pedig mondjuk egy "csak". És akkor azt jelenti, hogy magának az igeragnak vannak kötött magánhangzói (pl.-na,-ne,-ná,-né), míg vannak olyan igeragok, ahol ezt a mgh-t az ige hangrendje határozza meg (pl. a múlt idő ragjai). Nem vagyok nyelvész, csak szeretem az anyanyelvemet és első nekifutásra ezek a válaszok adódtak nekem.

Ha volna itt egy nyelvész, örülnék a helyreigazításnak!

2016. aug. 15. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!