Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kőszívű ember fiai olvasónapló...

Kőszívű ember fiai olvasónaplóval kapcsolatban?

Figyelt kérdés
Valaki tud példát az anyai szeretetre, a fiúi ragaszkodásra és a baráti kapcsolatra?

2016. aug. 23. 13:18
 1/3 anonim ***** válasza:

Szia !


Az anyai szeretetre a regényben jó, és rossz példa is van.


Jó példa Baradlayné szeretete, amelyet három fiával kapcsolatban érez, és ennek többször tanújelét is adja.

Ellenszegül férje akaratának, aki a végrendeletében olyan jövőt határoz meg a fiúk számára, amellyel az anya nem ért egyet.

Megfogadja, hogy nem teljesíti férje végakaratát, sőt pontosan az ellenkezőjét teszi mindennek.

Akkor például, amikor legidősebb fiát levélben hazahívja Oroszországból és nem törődve a társadalmi különbségekkel, hozzájárul, hogy régi szerelmét, a szegény pap lányát, Arankát vegye feleségül.

Másik alkalommal a veszélyekkel nem törődve, a forradalom napjaiban Bécsbe megy, álruhát ölt, és felkeresi két kisebbik fiát, akik ott élnek.

Richárdot megmenti az életére törő ellenségeitől, és ráveszi, hogy a magyar szabadságharc ügye mellé álljon , térjen haza.

Jenőt is kimenti álságos szerelme, Plankenhorst Alfonsine és Rideghváry Bence karmaiból, együtt térnek haza mindketten a családi birtokra.

Itt legféltettebb, legkisebb gyermeke biztonságban van.

Baradlayné mindvégig a gyermekeiért aggódó, a gyermekeit okosan féltő anya szerepét tölti be.


Aranka, Ödön felesége is féltő gondoskodással óvja két kisgyermekét a családi birtokon, amíg férje a szabadságharc csatáiban küzd az ország függetlenségéért.


A negatív példa Plankenhorst Alfonsine, aki titokban szülte meg és adta nevelőszülőhöz kisfiát, Palvicz Károlykát. A gyermek nyomorúságos körülmények között nevelkedik, később árvaházba is kerül, anyja eltaszította őt magától, nem törődik vele.

A kis Károlyka hollétét még apja előtt is titkolja.

2016. aug. 23. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A regényben a baráti kapcsolatra a legszebb, legjobb példa a legidősebb Baradlay fiú, Ödön, és az orosz Ramiroff Leonin egy életen át tartó barátsága.

Leonin és Ödön Szentpéterváron, Oroszországban találkoznak és kötnek barátságot.

Amikor Ödönt, apja halála után édesanyja hazahívja Magyarországra, Leonin önzetlenül vállalkozik rá, hogy elkísérje a hosszú úton.

Minden szükségessel felszereli a három ló vontatta szánt, a trojkát, hiszen a zord orosz télben ez az egyetlen jármű, amellyel közlekedni lehet.

Sok viszontagság árán teszik meg a veszélyes utat.

Hóviharba kerülnek, éhes farkasok üldözik őket, szánjukat is elvesztik, korcsolyával menekülnek a fenevadak elől a Dnyeper folyó jegén.

Az önfeláldozó barátság megnyilvánulása ez a kaland, a nehézségek együttes erővel való leküzdése, egymás életének megmentéséért való erőfeszítés, /Ödön késével a farkasokat tartja távol barátjától, majd Leonin a Dnyeper folyó jeges vizéből húzza ki Ödönt/ a tőléélésért való harc, egymás őszinte, odaadó segítése mind-mind megjelenik a két fiatalember barátságában.

Évekkel később még egyszer találkoznak, a szabadságharc végén.

Leonin ismét megmenti Ödön életét, úgy, hogy fogságba ejti, ezzel azonban megakadályozza, hogy a rá vadászó Rideghváry Bence karjaiba fusson.

Éjszaka pedig szabadon engedi.


Ajánlom, olvasd el a regényből ezt a részt, a farkaskalandot, nagyon izgalmas, érdekfeszítő epizódja a történetnek.

2016. aug. 23. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen erzsimama a válaszokat!😅
2016. szept. 7. 19:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!