Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Juhász Gyula Kérdések című...

Juhász Gyula Kérdések című versét kéne elemeznem a suliba, nem tudom mit írjak róla, mert nem tudok verset elemezni. Valaki segítene nekem?

Figyelt kérdés
2010. ápr. 22. 18:22
 1/2 anonim ***** válasza:

Konkrét szabályok nincsenek verselemzésre, azt emelsz ki, amit szeretnél.

Néhány támpont, mi így szoktuk:


- Ha tudsz, nézz utána, mik a keletkezési körülmények. Például hol, mikor írta a költő a verset, történt-e vele valami lényeges, aminek esetleg a hatása alatt volt.

- Fontos a cím. Sejtet-e valamit? Utal? A cím összefoglal, kiemeli a lényeget, irányt ad. [Például ahogy elnézem, a Kérdések cím utal a szerkezetre, a tartalomra.]

- Miről szól a vers? Mi a témája?

- Milyen a szerkezet? Vannak-e benne ismétlések, párhuzamok, hasonlóan szerkesztett mondatrészek. [Itt a versben pl. kérdéseket halmoz, az első két strófának kezdő és zárósorában nyomatékosító "Mért van az, hogy (aki)..." sora van; illetve az utolsó sor ismétlődik, ez is fokozza a hatást.]

- Strófaszerkezet. Ritmizáld, olvasd fel hangosan. (Segítek: felező tizenkettes sorokat használ, strófánként ötöt, páros rímelésű, illetve az utolsó sorok "élet"-e összecseng.)

- Nézőpontok. Az első két strófában TE az irány ["eltaszítod", "szítod"], a harmadikban magára vonatkoztat: ÉN ["én is", "hallgatok", "csókolom"].

- Milyen a nyelvezete? Milyen jelzőket használ? Sok van belőlük vagy kevés? Határozószók? Régies, archaizáló szókincse van vagy köznyelvi?

- Ismersz hozzá hasonló verset, hasonló érzést megfogalmazó költőt? Ha igen, írd meg, miben hasonlít hozzá, miért lehet ismerős.

- Mi a véleményed? Napjainkban van-e érvénye annak, amit mond?


Stb.


Ha állítasz valamit, inkább feltételezz. Olyan nincs, hogy "a költő azt akarja mondani, hogy...". Idézz a szövegből: ezzel bizonyíthatod a gondolatod.

:)

2010. ápr. 22. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Ha rendesen fogalmazást kell írnod, akkor egy rövid pályaképpel kezd.

A versről: -3 versszak, mindhárom egy-egy költői kérdés

- a versszakok ellentétezésre épülnek

rímképlet: AABBX

elégikus hangnem

refrén: Mért van az, te zsarnok, te gyönyörű élet? (ellentét: zsarnok <-> gyönyörű, megszemélyesítés (emberi tulajdonsággal ruházza fel)

Kétségbe vonja az élet igazságtalanságait, hogy miért azzal kegyes az élet aki meg sem érdemli.

-1.vszak: aki szereti az életet azt az letaszítja (ellentétes) ,

ellentét: szerelem <-> gyűlölet

megszemélyesítés: "eltaszítod" ( az életet személyesíti meg, az utolsó sorban epdig emberi tulajdonsággal ruházza fel: "zsarnok")

Ismétlés: első és utolsó sor ("miért van az")

-2.vszak: ismétlés: első és utolsó sor eleje

megszemélyesítés (simogatod, kelted, zsarnok)

-3. vszak: Bevallja, hogy bár tagadná , de ő is szereti az életet, holott az sokszor igazságtalan volt vele, de mégis még "álmodja a szépet"

2010. ápr. 22. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!