Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » A Villányi-féle feladatgyűjtem...

A Villányi-féle feladatgyűjteményben (a kétszintű érettségire), egyik feladat megoldásával nem feltétlenül értek egyet. Esetleg fel tudna világosítani valaki? (A link a mindenki számára nyilvános levezetett megoldást tartalmazza)

Figyelt kérdés

127 oldal, 78 példa

A feladat leírása a következő:

Kén-dioxidból és oxigénből álló, standard nyomáson és 0 C°-on 1,904 g/dm3 sűrűségű gázelegyet adott (T) hőmérsékletre melegítve olyan egyensúlyi gázelegy alakul ki, amelyiknek héliumgázra vonatkoztatott sűrűsége 12,55.

a, számítsd ki a kiindulási gázelegy térfogat-százalékos összetételét!

b, Számítsd ki az egyensúlyi gázelegy térfogat-százalékos összetételét!

C, A kén-dioxidnak hány százaléka alakult kén-trioxiddá?

...

A link: [link]

...

Az észrevételem nem az az elgépelt x-betű a levezetésben, hanem a követklező:

"A képződő elegy átlagos moláris tömegével felírható:

(0,333-2y) * 64 + (0,667-y)*32 + 2y * 80 = (1-y) * 50.2"

Nekem az a problémám ezzel a résszel, hogy elvileg az átlagos moláris tömeget úgy számítjuk hogy az alkotók moláris tömegeit megszorozzuk saját móltörtjeikkel, és ezeket összegezzük. Móltörtekkel! A fent idézett részben viszont egyszerű mólokat vett ki az egyensúlyi részből. Ez nem akkor lenne jó ha ezeket a mólokat (pl.: 0,333-2y-t) az összmólszámmal azaz (1-y)-nal egyenként elosztanánk? Vagyis ami szerintem helyes lenne:

((0,333-2y)/(1-y))*64 + ((0,667 - y)/(1-y))*32 + ((2y * 80)/(1-y)) = (1-y) * 50,2

Remélem azért átlátjátok hogy mire gondolok :(. Nekem így egy másodfokú egyenlet jött ki, amelyből a térfogatszázalékok:

SO2: 19,21 %

O2: 63,84 %

SO3: 16,95 %

Az átalakulás pedig 46,88%-os lett.

Tanári segítségre sajnos nem számíthatok, így csak a gyakorisok maradnak nekem :). Esetleg lehetséges, hogy nekem van igazam és hibás a megoldás? Vagy hülye lennék? (ez sem kizárt éppenséggel :D) Köszönöm a segítséget!



2016. szept. 16. 16:23
 1/1 A kérdező kommentje:

Tudtam hogy elgépelek valamit a képletben x(

a helyes (általam helyes) felírás:

((0,333-2y)/(1-y))*64 + ((0,667 - y)/(1-y))*32 + (2y/(1-y))*80 = (1-y) * 50,2

Bocsi!

2016. szept. 16. 16:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!