Gyök alatt (x-3/2) ^2 = gyök alatt (y+1) ^2?


Sziasztok!

E feladat esetén abszolút értéket kell alkalmazni, mihelyst gyököt vonok.

|x-3/2|=|y+1|

Ebből az első lehetséges mód: x-3/2=y+1 >> y-ra rendezve: y=x-5/2

A második lehetséges módot azonban nem tudom felírni, viszont az eredményét y-ra rendezve tudom: y=-x+1/2

Tudnátok kérlek segíteni?



2016. szept. 17. 19:59
 1/5 kebot ***** válasza:

-x+3/2=y+1

y=x+1/2

2016. szept. 17. 20:13
 2/5 kebot ***** válasza:

-x+3/2=y+1 (bal oldal negatív, mindent szorozni -1-gyel.). Ebből

y=-x+1/2

2016. szept. 17. 20:15
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod! :)
2016. szept. 17. 20:23
 4/5 bongolo ***** válasza:

|x - 3/2| = |y + 1|

1) Ha x-3/2 ≥ 0 és y+1 ≥ 0

vagyis x ≥ 3/2 és y ≥ -1

Ezt az esetet írtad fel: x - 3/2 = y + 1

y = x - 5/2

A feltételt is figyelembe kell venni:

x ≥ 3/2 esetén x-5/2 nagyobb-egyenlő lesz -1-nél, tehát az y≥-1 is teljesül, OK

Tehát az első megoldás: y = x - 5/2     ha x ≥ 3/2


2) Ha x-3/2 ≥ 0 és y+1 < 0

vagyis x ≥ 3/2 és y < -1


Ekkor a bal oldal ugyanaz, a jobb oldalon viszont y+1 negatív, az abszolút-érték pozitívat, vagyis a negáltját csinálja belőle, tehát -(y+1)-et:

x - 3/2 = -(y + 1)

x - 3/2 = -y - 1

y = 1/2 - x


A feltétel: mivel x ≥ 3/2, ezért 1/2-x kisebb lesz -1-nél, teljesül tehát az y < -1 is. (Pontosabban csak x>3/2 esetén)

Tehát a második megoldás: y = 1/2-x     ha x > 3/2


3) Ha x-3/2 < 0 és y+1 ≥ 0

Vagyis x < 3/2 és y ≥ -1


Ekkor a bal oldalon x-3/2 negatív, amiből az abszolút-érték pozitívat, vagyis a negáltját csinálja: A jobb oldal nem változik.

-(x-3/2) = y+1

y = 1/2 - x       ha x < 3/2 (ellenőrizd le, az y≥-1 is teljesül)


4) Ha x-3/2 < 0 és y+1 < 0

Vagyis x < 3/2 és y < -1


Ekkor mindkét absz-érték jel belsejében negatív szám van, mindkettőnek a negáltját kell venni:

-(x-3/2) = -(y+1)

y = x - 5/2      ha x < 3/2 (teljesül az y<-1 is, ellenőrizd)


A négy megoldást össze lehet vonni kettőbe, mert vannak azonos képletek más-más tartományra.


a) y = x - 5/2       (ez lett az 1. és 4. megoldásból)

b) y = 1/2 - x       (ez lett a 2. és 3. megoldásból)


Itt már nincs x-re feltétel, eltűnt az összevonáskor.

2016. szept. 17. 20:38
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm utolsó a levezetést! :)
2016. szept. 19. 18:32