Fizika házifeladatban segítség?


Sziasztok! Egy kis segítségre lenne szükségem a fizika házifeladatomban.


1. Feladat: Egy körpályán mozgó test 2s alatt 5m hosszúságú félkörívet fut be állandó nagyságú sebességgel.


Ebből sikerült kiszámítanom a szög kerületi sebességét (2,5 m/s) illetve a szögsebességet (1,57 1/s).

a harmadik kérdés az, hogy mekkora a gyorsulása, ebben kérem a segítségeteket. Lehetőleg képlettel együtt :)


2. Egyenletes körmozgást végző test sebessége 2 m/s, szögsebessége 15 1/s. Ehhez fűzött kérdés az, hogy mekkora a test tömege, ha a mozgás fenntartásához szükséges erő 15N? Erre nem nagyon találtam összefüggést, valószínűleg rosszul keresem, szóval kérlek, ehhez is írjatok képletet ha tudtok.


Válaszaitokat előre is köszönöm!



2016. szept. 19. 19:06
 1/2 anonim ***** válasza:

1)

Körpályán mozgó testnek centripteális gyorsulása van:

a_cp = (v^2)/r = r*omega^2

r:körpálya sugara

omega:szögsebesség

Mivel magát a kör sugarát nem ismered, de a kerületi sebességet és a szögsebességet igen, így ebben az egyenletben csak a sugár az ismeretlen, így ha kiszámolod, akkor valamelyikbe behelyettesíted és megkapod a gyorsulást.


2)

A megadott erő a centrifugális erő, ami a centripetális erő szorozva a test tömegével. (A gyorsulás ugyanúgy számolandó, mint az előző feladatban.)

2016. szept. 19. 19:30
 2/2 anonim ***** válasza:

"A megadott erő a centrifugális erő, ami a centripetális erő szorozva a test tömegével. (A gyorsulás ugyanúgy számolandó, mint az előző feladatban.)"


Ez egy óriási hülyeség!


A mozgás fenntartásához szükséges erő a centripetális erő,


Fcp=m*R*om^2. Mivel R=v/om, ezért m=Fcp/(v*om).

2016. szept. 19. 20:31