Számtani sorozatos feladat?


hogy kell az ehhez hasonló feladatokat megoldani?


Egy számtani sorozat elemeire a(1)+a(3).......+a(2n-1)=a(2)+a(4)......+a(2n)+n


2016. szept. 26. 12:01
 1/2 A kérdező kommentje:
Ja igen, a kérdés a sorozat differenciája.:)
2016. szept. 26. 12:02
 2/2 anonim ***** válasza:

Kivonjuk a bal oldalt:


0=[a(2)-a(1)]+[a(4)-a(3)]+...+[a(2n)-a(2n-1)]+n


A [] zárójeleken belül a különbség értéke pont a differencia (definíció szerint) ez legyen d, ezekből pontosan n darab van, tehát ezek összege n*d, tehát


0=n*d+n |kiemelünk n-et


0=n*(d+1) |mivel n biztos, hogy nem 0, ezért osztunk vele


0=d+1 -> -1=d, tehát a sorozat differenciája -1.


Ha esetleg ezt nem veszed észre, akkor úgy is el lehet járni, mint általában; felírod a tagokat az a(n)=a(1)+(n-1)*d képlet segítségével, összeadod az a(1)-eket (amiből mindkét oldalon pontosan n/2 darab van), a d-ket (ezek számtani sorozatot alkotnak, szóval nem lesz nehéz), rendezed az egyenletet, és ugyanezt fogod kapni.


Harmadik lehetőség, hogy megnézed kisebb n-ekre, például ha n=1, akkor


a(1)=a(2)+1, erre


a(1)=a(1)+d+1 -> d=-1


n=2-re:


a(1)+a(3)=a(2)+a(4)+2


a(1)+a(1)+2d=a(1)+d+a(1)+3d+2


-2=2d -> -1=d, ezután megsejted, hogy az ilyen alakú számtani sorozatok differenciája -1, és teljes indukcióval belátod.

2016. szept. 26. 14:59