Matek házi feladatban szeretnék segítséget kérni. Be kell bizonyítani, hogy a gyök5 irracionális szám, indirekt módon. (? )

Órán megcsináltuk a gyök2-t. Úgy kell elindulni, hogy feltesszük az állítás ellenkezőjét. Köszönöm mindenkinek a segítséget!

2016. okt. 2. 12:38
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Pont ugyanúgy kell, csak a ketteseket, amik nem a kitevőben vannak, átírod 5-ösökre.
2016. okt. 2. 12:59
 2/11 A kérdező kommentje:
Erre én is gondoltam, de lehet, hogy rosszul értelmezném. Nem tudom. Levezetnéd nekem légyszives. Holnapra kellene, de holnap délután megyek matektanárhoz szóval megfogom érteni előbb v utóbb.
2016. okt. 2. 13:01
 3/11 A kérdező kommentje:
De most nagy szükségem lenne arra, hogy legalább a házim kész legyen holnapra. Köszönöm azért. :)
2016. okt. 2. 13:04
 4/11 A kérdező kommentje:
Várom a további válaszokat :) köszi
2016. okt. 2. 14:26
 5/11 anonim ***** válasza:
Írd le, hogyan bizonyítottátok, mert a befejezés lehet többféle.
2016. okt. 2. 14:30
 6/11 A kérdező kommentje:

1.feltesszuk az allitas ellenkezojet, helyes kovetkeztetesekkel ellentmondásra jutunk így az eredeti állítást tesszűk igazzá.

Tétel: gyök2 irrac. szám

Tegyuk fek h gyök2 racion.

p,q relatív osztói

Gyök2= p/9 négyzetre

2=(p/q)^2

..

2q^2=p^2

Szövegesen:2*q^2 osztható 2-vel

P is osztható 2-vel 》p^2 osztható 4-gyel》2*q^2 osztható 4-gyel 》q^2 oszthato 2-vel 》 q is osztható 2-vel》 gyök 2 irracionális szám

2016. okt. 2. 14:50
 7/11 anonim ***** válasza:

1.feltesszuk az allitas ellenkezojet, helyes kovetkeztetesekkel ellentmondásra jutunk így az eredeti állítást tesszűk igazzá.

Tétel: gyök5 irrac. szám

Tegyuk fek h gyök5 racion.

p,q relatív osztói

Gyök5= p/q négyzetre

5=(p/q)^2

..

5q^2=p^2

Szövegesen:5*q^2 osztható 5-tel

P is osztható 5-tel 》p^2 osztható 25-tel》2*q^2 osztható 25-tel 》q^2 oszthato 5-tel 》 q is osztható 5-tel》 gyök 5 irracionális szám


De "q is osztható 5-tel》 gyök 5 irracionális szám" következtetés miért is igaz?

2016. okt. 2. 15:06
 8/11 A kérdező kommentje:
Azt ott nem tudom, szerintem elírtam órán. Furcsálltam is amikor leírtam. Nagyon szépen köszönöm
2016. okt. 2. 15:29
 9/11 A kérdező kommentje:
Még azt írtam ide jegyzetnek, hogy p,q relatív prím. Talán ezért?
2016. okt. 2. 15:31
 10/11 anonim ***** válasza:
Igen, ezért; ha relatív prímek, akkor nem lehet közös osztójuk a 2 (és az 5). Csak azért kérdeztem, mert így önmagában a kettő nem következik közvetlenül egymásból, itt a feltételre kell hivatkozni, és így sikerült biztosítani, hogy tudod.
2016. okt. 2. 15:38
1 2