Elvagyok maradva picit a házi feladattal, valaki esetleg?


Hasonló feladatokat simán megoldók,de ez kifogott rajtam.

Ha valaki megtudná nekem oldani, átlátnám hogy is kell megcsinálni.


Csilla és Csongor ikrek, és születésükkor mindkettőjük részére takarékkönyvet nyitottak a nagyszülők. 18 éves korukig egyikőjük számlájáról sem vettel fel pénzt.

Csilla számlájára a szülésekor 500 000 Ft-ot helyeztek el. EZ az összeg évi 8 %-kal kamatozik.


a) Legfeljebb mekkora összeget vehet fel Csilla a 18. születésnapján a számlájáról, ha a kamat mindvégig 8%? (A pénzt forintra kerekített értékben fizeti ki a bank.)

Csongor számlájára a születésekor 400 000 Ft-ot helyeztek el. Ez az összeg félévente kamatozik, mindig azonos kamatlábbal.


b) Mekkora ez a félévenkénti kamatláb, ha tudjuk, hogy Csongor a számlájáról a 18. születésnapján 2 millió forintot vehet fel? (A kamatláb mindvégig állandó.) A kamatlábat két tizedesjegyre kerekítve adja meg!



2016. okt. 5. 16:32
 1/4 A kérdező kommentje:

Előre is köszönöm!

Pontozok!

2016. okt. 5. 16:33
 2/4 anonim ***** válasza:
0%
A matekhoz nem értek, de azt tudom hogy a születésnapján max 100 ezret vehet fel, mert annál többet nem enged a bank:-D
2016. okt. 5. 16:47
 3/4 anonim ***** válasza:

Hogy oldasz meg simán hasonló feladatokat, ha ilyen típusú a legkönnyebb ebből a témakörből, és ilyen feladaton keresztül mutatják be a dolgokat...?


a) 500000 * (1.08)^18


b) 400000 * (1 + x/100))^36 = 2000000, amiből x=4.57%

2016. okt. 5. 17:09
 4/4 anonim ***** válasza:

a)

a0 = 500000

q = 1.08

n = 18

az első év végén a0*q, a második év végén ez nő a q-szorosára, tehát a0*q*q... az n-edik év végére:

an = a0*q^n = ?


a18 = a0*q^18 = 500000*1.08^18


b)

a0 = 400000

n = 18*2 = 36

an = 2000000

q = ?


an = a0*q^n

q = (an/a0)^(1/n)

2016. okt. 5. 17:10